Především od úterý do čtvrtku měli na Organice plné ruce práce a nepříjemné starosti. Shlukující se sýkorky vrážely do prosklené fasády, respektive akustické prosklené zástěny na střeše, a zůstávaly mrtvé ležet na venkovní terase v šestém patře, v menší míře pak i přímo na zemi.

Organica, administrativní budova, sýkorky, Ostrava, 22. 9. 2023
VIDEO: Stovky mrtvých sýkorek. Ptactvu v Ostravě vadí fasáda nové Organiky

„V nejhorší dny jsme ptáky sbírali pořád, za těch pár dní jich musely být stovky,“ řekl Deníku jeden z uživatelů Organiky.

Trojí ochrana ptáků před nárazem

Contera, majitel objektu v centru Ostravy, podle které se jednalo o desítky drobných ptáků, už přijala opatření, která mají podobné situaci v budoucnu zabránit. Řešit je začala už minulý pátek, na budově se objevily v úterý.

Organica, siluety, dravci, opatření proti ptákům, Ostrava, 27. 9. 2023Organica - silueta dravce, 27. 9. 2023Zdroj: Deník/Petr Jiříček

„Po konzultaci s ornitologem jsme umístili různé druhy zařízení, které mají ochránit ptactvo od nárazu do akustické zástěny na budově Organica,“ uvedla mluvčí Contery Erika Michalička s tím, že jde o tři bezpečnostní opatření.

Organica, administrativní budova, sýkorky, Ostrava, 22. 9. 2023
VIDEO: Stovky mrtvých sýkorek. Ptactvu v Ostravě vadí fasáda nové Organiky

„Konkrétně jsme na terasu v šestém nadzemním podlaží instalovali tzv. plašiče, které vytvářejí ultrazvukový akustický signál a odpuzují ptactvo. Rovněž jsme na zábradlí terasy ukotvili plašiče ptáků ve formě siluety ‚sochy‘ sokola.

Zrealizované bylo také opatření ve formě UV samolepek, kterými jsme polepili prosklenou akustickou zástěnu v doporučeném rastru tak, aby ptactvo co nejvíce chránily. Tyto speciální samolepky využívají schopnost ptáků vnímat UV světlo, proto i když je člověk vidí jako téměř průhledné, pro ptáky jsou jasně modré a plní svůj účel,“ popsala přijatá opatření mluvčí Contery, která Organiku slavnostně otevře 11. října.

Opatření podle Contery plní svůj účel, mrtvé sýkorky už se v okolí Organiky nenacházejí. „Vnímáme opatření jako velmi účinná, celou situaci nadále sledujeme a průběžně vyhodnocujeme ve spolupráci s ornitologem,“ ujistila Erika Michalička.

Proč nebyla opatření od začátku?

Lidé už mezitím začali o tématu diskutovat, vyzývali Deník, aby situaci dál monitoroval, a vyčítali architektům, že podobná opatření nebyla na vysoce prosklené budově, kde se dal střet ptáků očekávat, už od počátku. To podle architekta Ludvíka Seka, který budovu navrhl, není standardní a ani to nikdo nevyžaduje.

Luňáci červení na sloupu
Ptáky zabíjí zásah elektrickým proudem. Ročně jich v Česku zahynou statisíce

„Stavební zákon tuto problematiku paušálně nijak neupravuje, nelze ani argumentovat velikostí budovy, ptáci mohou narážet úplně stejně do proskleného rodinného domu jako do několikapatrové kancelářské budovy. S takovýmito preventivními opatřeními se dopředu při projekci tohoto typu budov nepočítá, reaguje se vždy na případnou místní situaci,“ řekl Deníku Ludvík Seko z architektonické kanceláře Schindler Seko Architects.

„V tomto případě se zjistilo, že jde o migrační či letový koridor ptáků, proto byla obratem přijata opatření, aby se to v budoucnu nestávalo, byť stoprocentní záruku nemáte nikdy,“ dodal architekt moderní designové stavby a potvrdil, že na Organice už byla přijatá preventivní opatření.