Že se Ostrava, stejně jako jiná města, potýká s nedostatkem parkovacích míst, je známá věc. Dvojnásob to platí u velkých dopravních terminálů městské hromadné dopravy nebo nádraží. Ve Svinově se přitom kloubí obojí.

Mnohdy tak cestující, kteří nechtějí za odstavení svého vozidla platit, využívají i okraje silnic v rodinné zástavbě i několik ulic od nádraží či dokonce před úřadem. Několik bezplatných míst mezi nádražní budovou a přestupním terminálem bývá často obsazených do posledního místa i uprostřed noci.

Kdo cestuje s RegioJetem, může ke zpáteční jízdence do 24 hodin využít bezplatné parkování v krytém parkovacím domě Koma. A o něčem podobném nyní mají uvažovat u svých klientů také České dráhy. „Přišly s tím, že uvolní plochu vedle nádraží, ale prozatím nevíme, kdy by se to mělo stát,“ říká starosta Svinova Radim Smetana.

ROZŠÍŘENÍ ČD PARKING

Podle informací Ostravského týdeníku by toto parkoviště mělo být pro klienty ČD za určitých podmínek zdarma. Uvolněna pro vozidla by měla být část oploceného prostoru vedle nádraží, konkrétně za parkovištěm pro autobusy, který dnes slouží jako manipulační plocha pro železničáře. České dráhy tuto informaci ze strategických důvodů nechtějí prozatím příliš komentovat. Ani ji však nevyloučily.

Prostřednictvím své mluvčí Vandy Rajnochové pouze sdělily, že momentálně připravují podklady pro další rozvoj služby ČD Parking, kterým by se mělo vedení společnosti zabývat v polovině roku. „Až poté budou známy lokality, kde vzniknou nová parkoviště pro zákazníky Českých drah,“ říká stroze Rajnochová.

Není však tajemstvím, že Svinov nová místa potřebuje jako sůl. „Svinovské nádraží převzalo funkci hlavního nádraží, ale není na to kapacitně uzpůsobené,“ podotýká starosta Smetana s dodatkem, že město ani obvod u nádraží bohužel žádné pozemky nemají a možnosti řešit tento problém jsou tedy hodně omezené. „Řidiči parkují, kde se dá a kde to není placené. Na placených parkovištích je totiž místo vždy,“ všímá si starosta, co se mu děje téměř „pod okny“ radnice.

Někteří cestující totiž odmítají, že by měli za parkování platit. „Vykážou auta z centra města na okraj, záchytná parkoviště stejně zpoplatní a nakonec člověk zdarma nezaparkuje ani u nádraží. Už jen chybí, aby zpoplatnili i průjezd městem,“ čertí se Arnošt Pavlásek z Koblova.