Adam Bakoš je nejen účastníkem nejprestižnější akce pro řezbáře – Husky Cupu v Německu, ale i garantem ledové stavby Tatranského dómu na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.

V letošním roce vytvořili řezbáři pod vedením Adama Bakoše v Tatrách dílo ve stylu španělské „Sagrada Familia“ (pozn. red: Chrám Sagrada Familia, česky chrám Svaté rodiny, se nachází v Barceloně. Stavební práce na něm začaly v roce 1882 a trvají dodnes.)

Umělečtí řezbáři ze Slovenska vytvořili zmenšenou napodobeninu zmíněného chrámu ze 190 tun ledu.

Na Pustevnách se umělečtí sochaři letos vracejí do doby ledové. Vzniká tak tady mamut, medvěd i šavlozubý tygr. Právě toho z ledu tvoří Adam Bakoš.

„Letos nás trochu zlobí počasí. Dost nás zlobí. Musíme být opatrní při práci s kostkami ledu. Ty váží zhruba 120 až 130 kilo a když je zvedáme, tak v tom teplém počasí led dost klouže. Když pak kostky pokládáme na sebe, musíme je pečlivě vyvažovat, aby se ta vrchní nesesunula dolů.

Led opracováváme elektrickými pilami, nepoužíváme olej na mazání. Řetěz pily nám chladí voda. Při dalším opracovávání používáme i škrabáky, speciální frézy, škrabky,“ popisuje postup při tvorbě sochy umělecký řezbář.

Na Pustevnách mu a jeho kolegovi trvalo zhruba den a půl hrubé opracování ledu a skládání kostek ledu, zhruba stejnou dobu potřeboval i na to, aby vytvořil sochu tygra. Jen pro porovnání, už zmíněné dílo ve stylu španělské „Sagrada familia“ tvořil ze 190 tun ledu pod vedením Adama Bakoše tým 21 lidí po dobu 3 týdnů.

Adam Bakoš říká, že nemá oblíbený materiál, který by upřednostňoval před jinými.

„Na té práci uměleckého řezbáře mě baví právě ta různorodost. V zimě se tvoří z ledu nebo sněhu, v dalších ročních obdobích pak z písku, kamene či dřeva. A právě to střídání materiálů mi vyhovuje, není to tak jednotvárné,“ dodává několikanásobný vítěz Tatry Ice Master a účastník dalších světových klání uměleckých řezbářů.