Celou cestu je nutné zdolat za „pouhých" 111 hodin. Se startovním číslem 23 vyrazil i osmičlenný tým Ostrava!!! v čele s primátorem Tomášem Macurou nebo tým Moravskoslezský kraj pod vedením kapitána Tomáše Kotyzy, ředitele krajského úřadu.

„Srdce" každého družstva tvoří jeden handicapovaný sportovec. V případě ostravského týmu téměř nevidomý Tomáš Kráčalík. Každá skupina navíc pomáhá dalšímu postiženému, kterému „vyšlape" motivační víkend. Výběr letos padl na Vojtu Konečného z Kobeřic, který po loňském úrazu na dovolené tráví čas po rehabilitačních ústavech.

Čtyřdenní trasa z Prahy do Bratislavy je velmi náročná. Zdolání nejkratší vzdálenosti nestačí, účastníci musí v každém kraji projet dvě jeho dominanty. Jednu v podobě kulturní, historické nebo technické památky a druhou spojenou se sportem.

Pomoct mohly před Forem Nová Karolina také nesportovní duše, a to pomocí stacionárního kola. Za každý ujetý kilometr dostal Vojta Konečný 10 korun. Patron Radek Naňák díky nim minulý rok získal 21 300 korun.

Štěpán z Ostravy je patronem týmuOsmnáctiletý Štěpán Kolář z Poruby, jemuž před šesti lety neurologické onemocnění nejasného původu zcela změnilo život, se stal jednou z tváří týmu EPP Nadace ČEZ účastnícího se Metrostav Handy Cyklo Maratonu.
„Jako patrona nám ho doporučila kolegyně z ČEZ. Příběh chlapce, vlastně už mladého muže, je velmi smutný. Do dvanácti byl normální kluk, co chodil do skauta, běhal, pak se ale něco stalo a začaly mu ochabovat ruce i nohy. Nemoc, jejíž příčinu lékaři zatím nezjistili, zasáhla mozek, který přestává vysílat signály do těla. Štěpán teď dýchá pomocí ventilátoru, je na umělé výživě, komunikuje jen očima, a to velmi málo," popisovala produkční týmu Hana Salajková.
Podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola jede tým (tak jako každý v tomto závodě) se smyslem ukázat, že zdraví i handicapovaní mohou společně tvořit fungující družstvo, které má šanci obstát i v extrémním závodě. „Štěpán se pochopitelně vzhledem ke svému stavu neúčastní, ale chceme mu ukázat, že když máte okolo sebe kamarádsky a pozitivně naladěné lidi, dá se život zvládat přece jen o něco lépe," poznamenal Sobol.
Tým EPP Nadace ČEZ pokračuje v závodě i přesto, že jeho sedmašedesátiletého člena postihl přímo na trati kolaps a přes veškerou pomoc kolegů i profesionálních zdravotníků zemřel. „Rozhodli jsme se závod dokončit na jeho počest mimo pořadí," vzkázal zbytek jezdců.

Ostravský tým odstoupilOstravský tým odstoupil ve čtvrtek 4. srpna pozdě večer z charitativního závodu Metrostav Handy Cyklo Maraton. Jak informovala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská, stalo se tak poté, co došlo v rušné bratislavské křižovatce k nehodě tandemu, který byl zrovna na trati. „Po nárazu do auta skončil v nemocnici v Bratislavě handicapovaný závodník Tomáš Kráčalík," dodala mluvčí. Ostravský primátor Tomáš Macura, který byl členem týmu, uvedl, že po zranění handicapovaného člena Tomáše Kráčalíka se vytratil smysl dalšího pokračování ostravského týmu v závodu, jehož podstatou je propojení zdravých a handicapovaných sportovců. „Doufáme, že se Tomáš vyhne operaci, zdlouhavému léčení a hlavně jakýmkoliv následkům. Fandíme dalším týmům a přejeme jim hlavně bezpečně zvládnuté kilometry do cíle. Soutěživost má své hranice," dodal primátor Tomáš Macura. 

Veronika Svrčinová, Radek Lukša