Jako jediné zařízení na severní Moravě začala laboratoř CGB v Ostravě nabízet genetické vyšetření lidských embryí metodou zvanou microarray.

Je určeno rodičům, kterým se nedařilo počít dítě přirozenou cestou a museli se spolehnout na asistovanou reprodukci.

Metoda microarray

Unikátnost metody spočívá v tom, že zatímco klasické starší metody se zaměřují pouze na vyšetření několika nejčastějších genetických abnormalit, microarray technologie umožňuje vyšetření všech čtyřiadvaceti lidských chromozomů. Dokáže tak včas odhalit značnou část rizik, které mohou vést k závažným vývojovým vadám plodu či zvyšují riziko potratu.

„Mezi nejčastější genetické vady patří například Downův syndrom, což znamená, že miminko má navíc chromozom 21. Metodou microarray jsme schopni odhalit nejen tento nadpočetný chromozom, ale k tomu ještě zhodnotíme počty ostatních chromozomů, jejichž změny jsou častými příčinami genetických vad a potratů," vysvětluje Jarmila Šimová, vedoucí úseku molekulární genetiky CGB laboratoře.

Jak doplnila, dřívější metody sledovaly maximálně sedm lidských chromozomů. Embryo se tedy mohlo zdát v pořádku. „Mamince bylo následně přeneseno do dělohy, ale poté velmi často došlo k potratu a selhání umělého oplodnění," popsala Šimová.

Chromozomová výbava embrya

Vyšetření metodou microarray probíhá ještě před tím, než je embryo po umělém oplodnění vloženo do těla matky. Dokáže zjistit maximum informací o chromozomové výbavě embrya a zvýšit tak šanci na otěhotnění. Pokud vyšetření odhalí nějakou abnormalitu, není embryo do dělohy matky zavedeno. „Uvádí se, že tímto vyšetřením embryí se snižuje riziko potratu z třiatřiceti na sedm procent. Úspěšnost umělého oplodnění se zároveň zvyšuje až na čtyřicet procent," dodává Jarmila Šimová.

Budoucí rodiče, u jejichž plodu vyšší riziko genetické vady hrozí, jsou k vyšetření doporučeni lékaři v reprodukčním centru. V tomto případě jej hradí zdravotní pojišťovna.

O vyšetření si ale mohou zažádat také ostatní zájemci, u nichž nebylo zjištěno zvýšené riziko, a přesto by chtěli mít větší jistotu. V tomto případě si ale toto vyšetření hradí sami. Částka je závislá na počtu vyšetřovaných embryí a může se pohybovat podle rozsahu vyšetření řádově až v desetitisících korun.

Každé třetí dítě ze zkumavky? Potíže s početím začíná mít stále více mladých párů. Loni se narodilo zhruba 90 tisíc dětí, z toho asi 3600 po asistované reprodukci. Zatímco dříve byl problém s početím většinou na straně ženy, dnes je „skóre" u obou pohlaví vyrovnané. Podle lékařů je na vině jak odsouvání početí do pozdějšího věku, tak také špatná kvalita spermatu. Jak uvádí MUDr. Štěpán Machač z IVF Clinic, na poklesu kvality spermií se podílí více faktorů a nelze přesně definovat, který z nich převládá. Patří mezi ně třeba znečištěné ovzduší, přítomnost estrogenů v potravě, špatné stravovací návyky nebo také stres. „Pravda také je, že ženy těhotenství stále častěji oddalují. Zatímco před dvaceti lety byl u nás průměrný věk rodiček necelých 25 let, teď je to okolo devětadvaceti," uvedl. Počet dětí, které přijdou na svět díky asistované reprodukci, se tak v posledních letech zdvojnásobil. Lékaři odhadují, že za dvacet let bude ze zkumavky asi každé třetí dítě.