S novým zázemím, které zaplatí Evropská unie, se v Ostravě otevře například obor trenérství a sportovní výkonnost.

Pozemky za zhruba 40 milionů korun dostala Ostravská univerzita před časem od města darem. To byl ale jen základ. K proměně nevzhledné lokality v moderní areál zasvěcený studentské kultuře a sportu byl klíčový zisk evropské dotace. Minulý týden mohli na univerzitě bouchnout šampaňské.

Vizualizace. Takto bude vypadat miliardový areál Ostravské univerzity na Černé louce.Zdroj: Archiv OU

„Před dvěma lety bych na to vsadil nejvýš jednu korunu. Ze zhruba patnácti projektů jsme v této dotační výzvě skončili první a druzí, navíc v podstatě bez krácení dotací, což ukazuje, že naše projekty jsou opravdu dokonalé,“ řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

DESIGN ROZDĚLUJE

Podle Daniela Jandačky z pedagogické fakulty, který se na projektu podílel, bude fakulta umění stát 357 milionů korun, sportovní centrum pak 645 milionů. Vše pokryjí získané dotace. Právě sportovní komplex však svým nadčasovým designem a provedením rozděluje Ostravany na dvě skupiny. Jedni jej obdivují, druzí jím opovrhují.

V Dolních Vítkovicích se v pátek dopoledne objevil obří model nukleové kyseliny, známé jako DNA.
OBRAZEM: V Ostravě v pátek vznikla obří živá DNA. Podívejte se
Volební štáb ANO v Ostravě. Na fotografii vlevo hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, vpravo primátor Ostravy Tomáš Macura
VOLBY 2018 v kraji: atmosféra ve štábech, k urnám přišlo 40 procent voličů

„Čeká nás deset měsíců příprav a dva roky stavby. Do tří let komplex otevřeme,“ avizuje vedoucí projektového oddělení Ostravské univerzity Petr Svoboda. Díky novému zázemí a v podstatě vzniku nové regulérní fakulty se v Ostravě budou moci otevřít také nové obory.

„Nové aktivity univerzity byly ostatně podmínkou pro získání dotace. V bakalářském studiu nikdy nebylo trenérství a sportovní výkonnost, na fakultě zase třeba huební terapie. Obojí nyní akreditujeme,“ vysvětluje Jandačka.

Vedení města se zase zavázalo, že pod budovou fakulty umění vybuduje podzemní parkoviště pro 160 vozidel a že z nábřeží Ostravice, kudy nyní vede při velké vodě často zaplavovaná silnice, vytvoří pěší bulvár.

Srážka tramvaje s autobusem v Ostravě.
Policie hledá svědky páteční nehody tramvaje s autobusem
Lysá hora. Ilustrační foto.
Osm rezervací a přírodních památek: Drahokamy v koruně královny Beskyd