S novým zázemím, které zaplatí Evropská unie, se v Ostravě otevře například obor trenérství a sportovní výkonnost.

Pozemky za zhruba 40 milionů korun dostala Ostravská univerzita před časem od města darem. To byl ale jen základ. K proměně nevzhledné lokality v moderní areál zasvěcený studentské kultuře a sportu byl klíčový zisk evropské dotace. Minulý týden mohli na univerzitě bouchnout šampaňské.

Vizualizace. Takto bude vypadat miliardový areál Ostravské univerzity na Černé louce.

„Před dvěma lety bych na to vsadil nejvýš jednu korunu. Ze zhruba patnácti projektů jsme v této dotační výzvě skončili první a druzí, navíc v podstatě bez krácení dotací, což ukazuje, že naše projekty jsou opravdu dokonalé,“ řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

DESIGN ROZDĚLUJE

Podle Daniela Jandačky z pedagogické fakulty, který se na projektu podílel, bude fakulta umění stát 357 milionů korun, sportovní centrum pak 645 milionů. Vše pokryjí získané dotace. Právě sportovní komplex však svým nadčasovým designem a provedením rozděluje Ostravany na dvě skupiny. Jedni jej obdivují, druzí jím opovrhují.

„Čeká nás deset měsíců příprav a dva roky stavby. Do tří let komplex otevřeme,“ avizuje vedoucí projektového oddělení Ostravské univerzity Petr Svoboda. Díky novému zázemí a v podstatě vzniku nové regulérní fakulty se v Ostravě budou moci otevřít také nové obory.

„Nové aktivity univerzity byly ostatně podmínkou pro získání dotace. V bakalářském studiu nikdy nebylo trenérství a sportovní výkonnost, na fakultě zase třeba huební terapie. Obojí nyní akreditujeme,“ vysvětluje Jandačka.

Vedení města se zase zavázalo, že pod budovou fakulty umění vybuduje podzemní parkoviště pro 160 vozidel a že z nábřeží Ostravice, kudy nyní vede při velké vodě často zaplavovaná silnice, vytvoří pěší bulvár.