Zákaz návštěv hlásá cedule vyvěšená na ubytovně ve Svinově-Dubí. Dovnitř provozovatel pouští akorát sociální pracovnice ze Slezské diakonie, před novináři zabouchne dveře. Důvod? Úplavice. Nakazilo se jí dvaadvacet obyvatel ubytovny.

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková dodala, že další nemocní jsou i v obytných domech v Hrušově, Vítkovicích a také v Bohumíně. „Onemocnění se vyskytlo postupně v deseti rodinách a onemocnělo jednadvacet dětí a deset dospělých. Jedná se o sociálně slabší rodiny s nižším hygienickým standardem," upřesnila Šebáková.

Dodala, že všem lidem, kteří přišli do kontaktu s touto infekcí, byl vystaven lékařský dohled, to znamená, že se musí podrobit lékařským prohlídkám a laboratorním odběrům. Děti, které přišly do kontaktu s úplavicí, nesmějí chodit do školy a do školky.

„Všem osobám bylo uloženo provádět dezinfekci svého bytu a zejména dodržovat zásady osobní hygieny. Celá záležitost byla projednána s romským koordinátorem města Ostravy a s občanskými sdruženími Jekhetane a Vzájemné soužití," uvedla krajská hygienička s tím, že hygienici také poučili obyvatele, jak nákaze předcházet.

První onemocnění úplavicí zaznamenali hygienici zhruba před měsícem. Starostka Svinova Eva Poštová a vedení svinovské školy se o nákaze ale dozvědělo teprve v pondělí, a to od pracovníků ostravského magistrátu. „Je systémově špatně, že jsme o tom nevěděli. Naštěstí se úplavice neroznesla. V ubytovně žije spousta dětí, mohla nám lehnout půlka školy," zlobí se starostka. Dodala, že ředitel školy podnikl potřebná opatření, do ubytovny docházejí sociální pracovnice.

Mluvčí krajských hygieniků Radim Mudra tvrdí, že pracovníci protiepidemického odboru postupovali podle pravidel a nic nezanedbali. „Neshledali jsme žádné porušení nařízení a předpisů," reagoval Mudra.

Nákaza se podle hygieniků vyskytla také v Hrušově a ve Vítkovicích, šlo ale o ojedinělé případy. Ani starosta Vítkovic Petr Dlabal a Slezské Ostravy Antonín Maštalíř o ní nemají podrobnější informace. „Dozvěděl jsem se akorát, že dětský lékař v Kunčičkách měl včera dva pacienty s podezřením na úplavici," řekl Maštalíř.

Před tímto hromadným výskytem úplavice krajští hygienici zaznamenali letos jednoho nemocného. Loni jich bylo za celý rok čtyřiačtyřicet.

Lékař: Když dodržujete hygienu, úplavice se vám vyhne

Ostrava – Dvacet pacientů s úplavicí leží v ostravské fakultní nemocnici. Přednosta kliniky infekčního lékařství Luděk Rožnovský tvrdí, že Ilustrační fotoepidemie má mírný klinický průběh.

Když se řekne úplavice, o jaké onemocnění jde?

Jde o průjmové onemocnění, které může mít lehký, ale i závažný průběh. Současná epidemie má mírný klinický průběh, to znamená, že teploty, zvracení a průjmy trvají krátkou dobu – dva až tři dny – a nevyžadují infuzní léčbu.

Co je příčinou úplavice?

Původcem úplavice je bakterie rodu Shigella, která se usadí a množí v tlustém střevě a vylučuje se ve stolici nemocného. Jejím přenašečem je tedy člověk. Tím se úplavice významně liší od jiných běžných bakteriálních průjmů, jako jsou salmonelóza a kampylobakterióza. U těch se infekce přenáší potravinami.

Jak se nemoc šíří?

Blízkým kontaktem s nemocným a předměty, které jsou bakterií kontaminovány. Úplavice je podobně jako žloutenka typu A, jejímž původcem je ale virus, onemocněním špinavých rukou. U nás postihuje především skupiny lidí, které žijí v sociálně vyloučených lokalitách, kde se nedodržují hygienická pravidla, mnohdy nemají vodu a nefunguje tam kanalizace.

Jaká je prevence?

Dodržování hygieny, důkladné mytí rukou před jídlem a po použití záchodu, dostatečné umývání a úklid prostor.

Jaká je pravděpodobnost, že se úplavicí nakazí člověk, který tato pravidla dodržuje? Třeba v tramvaji nebo při běžném setkání s nemocným?

Minimální. Důkaz toho například je, že se během současné epidemie nenakazil jediný pracovník kliniky.

Jak se léčí úplavice?

Základem léčby je dostatek tekutin. Pacientům, kteří jsou na naší klinice v současnosti hospitalizováni s úplavicí, je lze podávat ústy bez infuzí. Část z nich je léčena i antibiotiky.

Přibývá u nás nemocných úplavicí, nebo je v Česku tato nemoc na ústupu?

Počet případů úplavice v Česku mírně roste. Souvisí to s relativně rychlým zhoršováním podmínek v sociálně vyloučených lokalitách.