Úřad práce v Zahradní ulici v centru Ostravy.Krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě sídlí od tohoto týdne oficiálně v nových prostorách. Z polyfunkční budovy v ulici 30. dubna se úředníci přemístili o několik stovek metrů blíže centru města do budovy naproti bývalého kina Vesmír.

V Zahradní ulici má sídlo nejen vedení krajské pobočky úřadu práce, ale nově sem budou docházet také nezaměstnaní, kteří si budou vyřizovat rekvalifikaci nebo například podnikatelé s žádostmi o příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Jenže… poblíž úřadu nezaparkují. A to ani invalidé.

„V současné době jednáme o vyhrazení parkovacích míst s městem. Naší snahou je tuto situaci vyřešit co nejdříve," potvrzuje mluvčí republikového úřadu práce Kateřina Beránková skutečnost, že na parkování se trochu pozapomnělo. A protože v Praze nic netuší o rozkopané ulici 28. října, dodává, že „místo je velmi dobře dostupné městskou hromadnou dopravou".

Harmonogram stěhování z Pivovarské Oddělení dávek pro osoby se zdravotním postižením a příspěvku na péči 15. - 16. 10. 2015 (provoz na novém pracovišti v ulici 30. dubna bude zahájen od 19. 10. 2015)
Oddělení dávek státní sociální podpory konec listopadu (provoz na novém pracovišti v ulici 30. dubna bude zahájen na přelomu listopadu a prosince 2015
Během stěhování bude provoz podatelny a příjem žádostí zajištěn Kontaktním pracovištěm ÚP ČR v Ostravě v ulici 30. dubna 3130/2d (Integrovaný dům).

Také ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová potvrdila, že včera při slavnostním otevření budovy, jejíž nákup a vybavení stálo 43,5 milionu korun, přišla na parkování řeč. I služební vozy úřadu práce totiž i nadále stojí v místě původního sídla.

„Měli bychom tady mít alespoň jedno místo pro vozíčkáře a jako majitelé domu bychom potřebovali nějaká vyhrazená místa pro parkování také," uvedla Jungová. V této záležitosti včera oslovila starostku centrálního obvodu Petru Bernfeldovou.

Stěhování nekončí

Nezaměstnaní budou tedy i nadále docházet k vyřízení většiny svých záležitostí do původní budovy úřadu práce v ulici 30. dubna.

Navíc se zde do uvolněných prostor postupně přesunou také zaměstnanci z pracoviště v Pivovarské ulici. Jak již Deník v minulosti informoval, v této budově patřící biskupství chybí například toalety pro klienty, kterými jsou zejména osoby se zdravotním postižením a matky s dětmi.

„Po realizaci všech změn nabídneme lidem mnohem komfortnější prostory a také úřad bude fungovat ještě efektivněji," vyzdvihuje Yvona Jungová a dodává: „Vzhledem k rozsahu těchto změn proběhne stěhování postupně, a to do konce letošního roku."

Poté si lidé budou moci v budově úřadu práce v ulici 30. dubna vyřídit vše pod jednou střechou. Od záležitostí týkajících se zprostředkování zaměstnání, podpory v nezaměstnanosti, dávek pro osoby se zdravotním postižením, pomoci v hmotné nouzi až po státní sociální podporu.

Co kde vyřídíte na úřadu práce:

V budově v ulici 30. dubna 3130- zprostředkování zaměstnání
- podpora v nezaměstnanosti
- dávky pro osoby se zdravotním postižením
- pomoc v hmotné nouzi'státní sociální podpora

V budově v Zahradní ulici- rekvalifikace
- služby trhu práce, včetně činností při realizaci aktivní politiky zaměstnanosti:
• příspěvek na veřejně prospěšné práce
• příspěvek na společensky účelná pracovní místa
• příspěvek pro uchazeče o zaměstnání k výkonu samostatné výdělečné činnosti
• překlenovací příspěvek, příspěvek na zapracování a příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program
• příspěvky při zaměstnávání osob se zdravotním postižením