Situace v kontaktním místě ostravského úřadu práce v Husově ulici je poslední dobou velmi vypjatá. Ostravským odborářům už došla trpělivost.

Sepsali prohlášení, které zaslali ministrovi práce a sociálních věcí, poslancům a dalším úřadům. Podpořilo je také vedení odborů státních orgánů a organizací. Společně vyzvali ministerstvo, aby dalo věci co nejdříve do pořádku. Obávají se, že by celý systém mohl brzy zkolabovat.

„Ani po třech týdnech od spuštění není možné s programy řádně pracovat. Jsou objevovány chyby, které jsou naprosto zásadní, a zjišťujeme, že funkce, které jsou naprosto nezbytné pro řádný pracovní výkon, aplikace ani neobsahují, neboť nebyly naším zaměstnavatelem od tvůrců aplikací ani požadovány. To již samo o sobě svědčí, jakým způsobem a jací odborníci celou sociální reformu připravovali,“ píší mimo jiné odboráři ve svém prohlášení. Chtějí, aby byly zaměstnancům zajištěny adekvátní podmínky pro jejich práci, a požadují také například psychologickou pomoc pro zaměstnance, kteří jsou podle prohlášení na pokraji zhroucení.

Školení pro všechny

„Současná situace je neudržitelná. Žádáme funkční agendové aplikace, které budou na úrovni těch, se kterými jsme pracovali dosud. Chceme jasné podmínky, jak co má probíhat, a proškolení všech zaměstnanců,“ řekla Deníku Šárka Zemanová, předsedkyně ostravské odborové organizace úřadu práce.

Samy úřednice si stěžují, že programy, které ministerstvo pro vyplácení sociálních dávek připravilo, jsou pomalé a často padají.

„Stane se mi, že zadám informace o klientovi a najednou celý systém spadne. Zdržuje nás, že všechny údaje o klientovi musíme do nového programu přepisovat ručně, a to je dosti zdlouhavé. Navíc neustále chodí lidé, kteří se zlobí, že ještě nedostali žádné dávky. S tím ale nemůžu nic udělat. Já to s nimi tady vypíšu a vše se pak odesílá na centrální pracoviště, odkud peníze na účty klientů posílají,“ řekla Deníku jedna z úřednic, která si nepřála zveřejnit své jméno ze strachu o ztrátu zaměstnání.

Kdy dostane peníze na účet seve středupřišel informovat na úřad práce například Zdeněk Kuman.

Mám se jít pást?

„Peníze mi zatím nepřišly. Nemám ani korunu. Abych měl aspoň na jídlo, musel jsem si půjčit od sestry. Jinak nevím, co bych dělal. Je v tom všem zmatek, nechápu, proč se to měnilo,“ řekl Zdeněk Kuman, který sena úřad práce přišel zeptat, kdy peníze dostane. Odcházel ale bez odpovědi.

„Nikdo to prý přesně neví. Možná budou peníze příští týden. Do té doby abych se šel snad pást,“ rozčiloval se Kuman.

O sociální dávky přišlave středupožádat také Naďa Čonková. Má dvouletého syna a peníze potřebuje co nejdříve. „Nikdo tu není, nikdo mi nic neřekne. Klepu na všechny kanceláře, ale nikdo neotevírá. Nevím, co mám dělat, ani kdy mi peníze přijdou,“ řekla Deníku Naďa Čonková.

Sjednocením výplat sociálních dávek na úřady práce chtěl stát kromě jiného uspořit za administrativu, dosáhnout větší účelnosti dávek a zvýšit efektivitu politiky zaměstnanosti.

Sociální dávky v nedohlednu

Matky z Charitního domu sv. Zdislavy mají problémy se sociálními dávkami. Mateřskou podporu sice dostaly hned, ale sociální dávky se jim na účtu stále neobjevily a hned tak se ani neobjeví

V rámci reforem se od Nového roku převedlo vyplácení sociálních dávek na úřady práce. Bohužel tento přesun nebyl tak jednoduchý, jak si ministerstvo práce a sociálních věcí představovalo. Lidé nedostávají dávky včas, což mnohým může způsobit nemalé potíže.

V Charitním domě sv. Zdislavy, který slouží jako azylový dům pro matky s dětmi a je jimi plně obsazen, už obyvatelky tohoto zařízení také pocítily nové reformy.

„Znova jsem si musela požádat o dávky na novém kontaktním místě. Nebyl to zas takový problém. Člověk se sice musel obrnit trpělivostí, protože tam byla asi dvouhodinová fronta, ale když už se dostanete k úředníkům, jde to rychle,“ řekla Jitka Zapletalová, obyvatelka Charitního domu sv. Zdislavy. Nikdo neví, kolik dostane vyplaceno ani kdy peníze přijdou. Výše dávky se totiž každý měsíc pohybuje podle mnoha různých kritérií.

„Horší je ta nejistota. Přišla mi jen mateřská a z toho teď mám zaplatit všechno. Nezbývá než čekat,“ dodala Zapletalová.

Problémem se zabývají také sociální pracovníci, kteří mají na starost maminky z azylového domu.

„Hlavní věc, která se změnila, jsou kontaktní místa, kde se vyplácí dávky. Matky tedy už nechodí na jednotlivé magistráty, ale na tři kontaktní místa. Maminky si hned na konci minulého roku zjistily, kde si mají o sociální dávky po Novém roce zažádat,“ uvedla Dagmar Dančevská, sociální pracovnice.

Všichni zaměstnanci sociálních služeb jsou v kontaktu s úřady práce a snaží se vzniklé problémy řešit. Pracovníci kontaktních míst dopředu informovali, že s vyplácením sociálních dávek bude problém a peníze možná nestihnou odeslat ani do konce měsíce.

Matky mohou mít kvůli opožděnému vyplácení dávek finanční problémy. Podle Dalibora Krauta, mluvčího Charity Ostrava, jim ale vystěhování z azylových domů nehrozí.

„Charita Ostrava je připravena takto postižené lidi podpořit, ale zatím se v této fázi nenacházíme,“ řekl Kraut.

Potvrdila to i Monika Tvarůžková, vedoucí Charitního domu sv. Zdislavy: „Zohledňujeme tuto složitou situaci. Pokud komunikujeme s uživatelkou našeho sociálního zařízení a víme, že vše vyřizuje jak má, tak jí prodloužíme splatnost nájmu na dobu, až dávky dostane.“

Zuzana Boldiová je z Olomouckého kraje, ale také bydlí v azylovém domě v Ostravě. Kvůli svému bydlišti měla žádost o dávky ztíženou, protože ji musela jet vyřizovat do Olomouce. „Bylo to sice trochu složitější, ale vyřídilo se to v pořádku,“ řekla Boldiová, která stále čeká na sociální dávky.

ALENA MENŠÍKOVÁ
O problému jsme informovali jižve čtvrtečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku.

STAŇTE SE PŘEDPLATITELEM MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU.

Předplatitelé regionálního Deníku najdou své noviny ve schránce do 7:30 hodin ráno.

Budete mít ucelený aktuální přehled o dění v Ostravě a Moravskoslezském kraji - přinášíme nejšiřší regionální zpravodajství.

Na našem webu najdete pouze výběr zpráv, které denně vychází v novinové podobě Deníku.

Bližší informace získáte na telefonním čísle 602 603 235, nebo svůj dotaz můžete poslat na e-mailovou adresu: dasa.hadrbolcova@denik.cz