Ministr to uvedl po pátečním jednání na krajské pobočce Úřadu práce v Ostravě, při kterém se setkal i s šéfy úřadů práce z jednotlivých okresů kraje.

K poslednímu červnu letošního roku bylo v celém našem kraji bez práce zhruba 82,5 tisíce lidí. V dalších měsících se očekává hromadné propouštění. „Existují různé odhady o tom, kolik tisíc lidí přijde v tomto kraji o práci. Víme o tom, že složitá je situace týkající se Dolu Paskov," doplnil ministr práce a sociálních věcí a dodal, že pořád věří tomu, že se ty nejfatálnější předpovědi nevyplní a situace nakonec až tak dramatická nebude.

„Kvůli propouštění v OKD je tady patrné pnutí na trhu práce. Těžební průmysl má návaznost na hutnictví a jiné obory v těžkém průmyslu. Proto musíme připravit opatření, která by mohla trhu práce pomoci. Je moc důležité, aby ta opatření byla cílená. To znamená, že lidé z úřadů práce musejí pravidelně a dosti často mluvit se zaměstnavateli a samosprávou, aby dobře znali aktuální situaci. Chceme tento úřad vrátit do původního stavu a vrátit mu jeho poslání. Aby byl administrátorem mezi trhem práce a zaměstnavateli," vysvětlil ministr.

Podle něj musí fungovat jednotlivé databáze úřadů práce tak, aby poskytovaly tříděná data o jednotlivém uchazeči o zaměstnání, o tom, v jaké profesi naposledy pracoval, i o tom, jaká místa pracovní trh právě potřebuje.

František Koníček také doplnil, že se chce zaměřit na tu skupinu lidí, která místa hledá obtížně dlouhodobě. „Určitě budeme uvažovat, jak v tom co nejlépe využít evropské fondy. Třeba generace lidí starších pětapadesáti let hledá uplatnění jen obtížně. U nás se tváříme, jako bychom je nepotřebovali. Jinde v Evropě jsou právě lidé v tomto věku jádrem pracovního trhu. Zamyslet se budeme muset i nad sníženými pracovními úvazky. Ty by mohly třeba více využít maminky s malými dětmi," doplnil ministr.

Ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová na dotaz Deníku uvedla, že situace na trhu práce v našem kraji rozhodně jednoduchá není. „V červenci ale zaměstnavatelé žádné hromadné propouštění nenahlásili. I vzhledem ke zmíněným projektům a aktivitám, které se připravují v posledních týdnech, začínám věřit, že se složité období snad chýlí ke konci. Dokonce věřím, že se začíná blýskat na lepší časy," doplnila Yvona Jungová.