„Voda je na první pohled čistější. Kolegové tu po ránu pozorovali opět i kačeny,“ popisuje Artur Kubica ze starobělského mysliveckého sdružení. To, stejně jako místní rybáři, dlouhou dobu upozorňovalo na fakt, že se bezejmenný vodní tok měnil v žumpu.

„Zmizely bílé pozůstatky saponátů i exkrementy. Přes vodu už jde dokonce vidět. Vypadá to, že úřady konečně těm hajzlům zarazily vypouštění,“ pokračuje Kubica. Poukazuje též na případ pejskaře, jehož doga se v ještě špinavé strouze „koupala“ a trápí ji ekzémy…

Stížností na „jakost vody“ v potůčku za jízdárnou ve Staré Bělé se zabýval ostravský magistrát. „Provedli jsme vodoprávní dozor a ve více případech zjistili porušování zákona o vodách,“ informuje jeho mluvčí Andrea Vojkovská s tím, že s viníky zahájí správní řízení.

Úředníci mají podle dostupných informací výsledky kontrol z více než deseti starobělských nemovitostí v okolí strouhy. Nejméně tři vlastníky čeká trest za nedovolené nakládání s odpadními vodami. Na tento přestupek pamatuje zákon až padesátitisícovou pokutou.

Místní usedlíci nechtějí nad tím, kdo odpady vypouštěl, spekulovat a nevylučují, že se mohla kvalita vody v potůčku zlepšit v důsledku srážek. „Anebo ten, kdo vodu znečišťoval, odjel jen na dovolenou. My ale věříme, že je sračkám ve strouze konec,“ kontrují nimrodi.

Mluvčí ostravského magistrátu uvádí, že razantní zlepšení situace nastane po zřízení kanalizace a odstranění volného kanalizačního vyústění v lokalitě Na Sovici. „Stavba už je povolená, měla by trvat asi rok a rádi bychom ji zahájili co nejdříve,“ pokračuje Vojkovská.

Budování kanalizace však podle ní blokují občané. „Nemůžeme se dohodnout s majiteli jednoho pozemku. Intenzivně s nimi jednáme, ale dokud s nimi nepodepíšeme smlouvu, nemůžeme vyhlašovat výběrové řízení na stavitele. Je to komplikované,“ dodává mluvčí.