Okresní soud v Ostravě odsoudil dvojici úředníků nejlidnatějšího ostravského obvodu Jih - dnes již bývalého vedoucího odboru dopravy a komunálních služeb Radima Dostála a referenta správy místních komunikací Bohuslava Zdráhala, kteří se podíleli na zmanipulování veřejné zakázky na stavbu chodníků v Sámově a Mitušově ulici.

Odsouzen byl také vítěz zakázky, podnikatel Pavel Kozelský. Deníku to potvrdil mluvčí soudu Lukáš Delong.

„Všichni tři byli odsouzeni za trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě k podmínečnému dvouletému trestu s odkladem na zkušební lhůtu dvou let. Jedná se o skutek z roku 2009. Rozsudek však není pravomocný. Všichni tři se proti němu odvolali," uvedl Lukáš Delong s tím, že si úředníci řekli o úplatek ve výši deseti procent z celkové ceny zakázky. Podle informací Deníku mělo jít o částku ve výši zhruba 150 tisíc korun.

Zaběhlé praktiky

Korupci nahlásil podnikatel Kozelský. Chtěl tehdy poukázat na to, že uplácení na odboru patří mezi zaběhlé praktiky. Důvodem mělo být také to, že další zakázky už nezískal.

„Bylo zvykem dávat deset procent a víc," řekl novinářům už dříve Pavel Kozelský.

Podle něj mělo tehdejší vedení dopravního odboru radnice v Ostravě-Jihu vypracovaný systém, díky němuž byl vítěz zakázky domluvený už před podáním nabídek.

Jeden z odsouzených, Bohuslav Zdráhala, přitom na úřadě obvodu stále pracuje. „Úřad městského obvodu Ostrava-Jih v současnosti k případnému odsouzení jakéhokoliv stávajícího či bývalého zaměstnance nemá oficiální informace. Případné personální otázky budou vedením obvodu bezodkladně řešeny ihned po poskytnutí informací soudem," uvedla Tereza Thérová z tiskového oddělení obvodu.

„Na základě výsledku kontrol magistrátu máme jistá podezření a jedním z námi připravovaných auditů je mimo jiné i audit odboru dopravy a komunálních služeb. Jen odborem dopravy a komunálních služeb ročně proteče 100 milionů," upozornil radní Adam Rykala (ČSSD).

Přísná pravidla

Starosta obvodu Martin Bednář (ANO) doplnil, že se z dlouhodobého hlediska potvrzuje, že v personálních otázkách postupuje vedení obvodu správně. „I nadále budeme pokračovat v nastavování jasných a přísných pravidel, včetně kontrolních mechanismů, v našem úřadě tak, aby zde nebyl žádný prostor pro nekalé jednání," dodal starosta.

Případem dvojice úředníků se Okresní soud v Ostravě zabýval už na začátku minulého roku. Nic protizákonného se mu však nepodařilo prokázat. Státní zástupkyně Monika Obořilová, která jej měla na starosti, se však proti rozhodnutí odvolala ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten ke konci roku 2014 případ vrátil zpět k projednání okresnímu soudu.