Nejlepší byli ochránci zákona z preventivně informační skupiny ostravské policie. Prvenství získali za projekt Nedávejme jim šanci, aneb bezpečnější chování pachatele odhání!, který je součástí dlouhodobého projektu Bezpečnější Ostrava.

Policisté ve spolupráci s dalšími partnery mimo jiné vytvořili pět preventivních DVD klipů zaměřených na různé druhy kriminality. Týkají zejména narůstajícího počtu majetkových, ale také násilných deliktů. Vypovídající jsou i samotné názvy klipů: vozidlo není výkladní skříň; pozor na kapsáře; senioři buďte opatrní; mějte své věci pod kontrolou a bezpečí dívek. „Jednotlivé zhruba pětiminutové klipy se vztahují ke konkrétním případům, načež následuje výčet preventivních rad a doporučení vedoucí k jedinému – aby se občané nestali oběťmi těchto činů,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Preventivní filmy jsou například využívány v nynějším předvánočním období. Policisté je pouštějí návštěvníkům obchodních center, která se v těchto dnech stávají terčem kapsářských nájezdů.

„Jsem rád, že novátorské či neotřelé přístupy ke komunikaci s občany na téma jejich vlastní bezpečnosti zapustily historicky své kořeny právě na Městském ředitelství policie Ostrava. Významně nám v našem snažení pomáhají partneři v rámci projektu, který má již také svou historii a je ostravské veřejnosti znám pod názvem Bezpečnější Ostrava,“ uvedl ředitel ostravské policie Tomáš Landsfeld.