"Jeho první zástupce byl izolován z teplé vody velkého supermarketu v Moravskoslezském kraji již v roce 2012. Protože se při serologické identifikaci lišil od ostatních druhů rodu Legionella, byl uložen do hlubokého mrazícího boxu k dalšímu zkoumání. O šest let později byl nalezen další stejný druh ve vzorcích teplé vody, které do NRL poslali z nemocnice ve městě Palma de Mallorca španělští kolegové," uvedl v tiskové zprávě Michal Pistolas, mluvčí ZÚ v Ostravě.

Po provedených genetických analýzách bylo jasné, že půjde zřejmě o něco nového. Proto se česko-španělský tým rozhodl, že se dodělají chybějící ukazatele pro popis nových druhů a výsledky budou publikovány. Výsledkem společné práce bylo i jméno na počest místa, kde byl tento druh nalezen.

Sněžení a vítr na lesní cestě na samoty na Prachaticku 1. února 2023. Ilustrační foto.
Vítr o víkendu zeslábne. Na Moravě a ve Slezsku bude sněžit

"Jelikož Česká republika už své dva typické druhy má (L. moravica a L. brunensis pojmenovaný po Brnu), zvítězil název L. majoricensis. Jedná se o začátek vzájemné spolupráce v této oblasti a očekává se, že další nový druh by měl brzy následovat," dodal dále Michal Pistolas.

Zdroj: Youtube

Celý článek na serveru Microbiologyresearch.org je dostupný zde.

K TÉMATU

Bakterie Legionella. Ilustrační fotoBakterie Legionella. Ilustrační fotoZdroj: ČTKLegionel bylo popsáno již 65 druhů a rozhodně to není konečné číslo, protože jen ostravská NRL má uloženo v mrazícím boxu minimálně dalších 30 kandidátů. Jen malá část z nich je ale člověku nebezpečná. Vyvolávají onemocnění, které má dvě klinické formy, Pontiackou horečku s lehkým průběhem připomínající chřipku a Legionářskou nemoc, závažnou infekci plic.

Obě varianty jsou dobře léčitelné antibiotiky za předpokladu, že jsou diagnostikovány včas. Pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě jsou renomovanými odborníky v oboru. Služby Národní referenční laboratoře využívají například řetězce špičkových mezinárodních hotelů.