Ostravský psí útulek funguje od roku 1998. Jeho provozovatelem byla po celou dobu Městská policie Ostrava. To se však od 1. března letošního roku změní.

„Už v době, kdy jsem přebíral městskou policii, jsem poukazoval na to, že zrovna tato činnost nesouvisí s náplní práce městské policie. Při prvním setkání s primátorem na podzim minulého roku jsme se o této možnosti bavili. Tento krok tedy nemá nic společného s tou nemilou situací, která nás v posledních týdnech potkala," řekl Deníku Zdeněk Harazim.Radní rozhodli, že se nově o zařízení pro zatoulané psy bude starat odbor životního prostředí. I ředitel strážníků Zdeněk Harazim tento krok vítá.

Myslel tím epidemii parvovirózy, která zachvátila třebovický útulek a vyžádala si životy 37 psích svěřenců.

„Přiřazení útulku k městské policii jsem dlouhodobě vnímal jako nesprávné. Městská policie by se podle mého názoru měla zabývat ochranou veřejného pořádku, zdraví a životů občanů našeho města," uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Aktuální situace
v útulku
 Z původních 164 psů zbylo v zařízení 126 nalezenců. Zatímco se včera v útulku konala mechanická očista a dezinfekce, dnes by jej měli přijít zkontrolovat pracovníci krajské veterinární správy. Běží totiž dvoutýdenní lhůta od posledních prokázaných příznaků parvovirózy u jednoho ze psů. Po jejím uplynutí by mohl být útulek znovu otevřen. Pokud kontrola dopadne dobře, stane se tak už zítra.

S převodem útulku budou spjaty i audity a inventarizace majetku. Odbor životního prostředí se na tento krok chystá už nyní a mimo jiné připravuje i organizační změny.

„V nejbližších dnech zadáme kontrolu postupů v útulku pravděpodobně znalci v oblasti veterinární péče. Audit není zaměřen na trestání dosavadního vedení útulku. Jeho smyslem je zjistit, jakým způsobem se péče o zvířata v útulku dá zlepšit," dodal primátor Macura.

Kdo bude novým vedoucím?

Dalším krokem města bude i vyhlášení výběrového řízení na pozici vedoucího útulku. Minulá vedoucí totiž za doposud nevyjasněných okolností ze své funkce odešla.

Deník ji oslovil, Martina Kaštovská je však i po ukončení pracovního poměru vázána mlčenlivostí.

„Na základě svého vlastního rozhodnutí jsem podala výpověď. Pozici vedoucí útulku jsem zastávala od 19. listopadu, předtím jsem šest let pracovala jako strážník. Odešla jsem od městské policie a nyní se věnuji něčemu jinému. To je bohužel vše, co vám k tomu mohu říct," svěřila se Martina Kaštovská.

Zbývajících jednadvacet zaměstnanců v čele s městskou veterinářkou Evou Matějovou bude převedeno do nového oddělení, které vznikne při odboru životního prostředí. Mnohé však nasvědčuje tomu, že vedoucí útulku bude následovat i Eva Matějová.

„Paní doktorka má platnou smlouvu. Pokud však audit odhalí v jejím předešlém počínání chyby, řešilo by se to personálně," nevyloučil tuto možnost primátor Macura.