Třebovický útulek pro psy vypsal v těchto dnech novou veřejnou sbírku. „Všichni, kterým není lhostejný osud opuštěných psů, čekajících v útulku na své nové majitele, mohou až do konce května 2017 přispět libovolnou finanční částkou," uvedla Vladimíra Zychová, mluvčí Městské policie Ostrava.

Minulé sbírky

A o tom, že lidem osud opuštěných zvířat lhostejný není, svědčí i výnos sbírky předchozí. Od roku 2011 do 2014 se vybralo téměř 183 tisíc korun. „Lidé přinášejí i věci hračky, pelíšky, občas někdo donese i pamlsky," doplňuje Dana Klíšová z ostravské městské policie.

Za účelem spolufinancování útulku pro nalezené psy v Ostravě-Třebovicích byla, počínaje dnem10. července 2014, zahájena veřejná sbírka. Lidé mohou až do 31. května 2017 přispět libovolnou finanční částkou na účet č. 110189 1649297309 / 0800. Za peníze z této veřejné sbírky budou pořízeny potřeby pro psy.

Právě ostravští strážníci útulek v Ostravě-Třebovicích provozují. Zřízen byl v roce 1998. Majitelem je město Ostrava, které jej ze svého rozpočtu také financuje. Provozní náklady, včetně mzdových, se za rok vyšplhají na 9,3 milionu korun.

„Jeho kapacita je 149 kotců, z toho 119 kotců je určeno pro zdravé psy, ostatní jsou vyhrazeny jako karanténa pro nově přijaté nebo nemocné psy," popisuje Vladimíra Zychová.

Jak také uvedla, od založení prošlo útulkem více než 18 tisíc psů. „Na 7 tisíc se jich vrátilo zpět ke svému právoplatnému majiteli, neboť se pouze ztratili nebo zaběhli. Téměř 8 800 pejsků našlo nové majitele. Ostatní bohužel to štěstí neměli. Bezmála 2200 psů muselo být utraceno nebo uhynulo. Mimo jiné i na následky špatného zacházení, zranění či nemocí," podotkla Zychová.

Nyní je v útulku 152 pejsků, z toho na osvojení jich je připraveno 105. Na rozdíl od loňského roku, kdy osvojitel musel čekat šest měsíců od nalezení, než se stal majitelem pejska z útulku, se letos tyto čekací lhůty zkrátily. „Pokud někdo pejska najde a chce si jej nechat, pak jsou to dva měsíce od nalezení. Pokud jej najde a předá útulku s tím, že o něj nestojí, tak se čeká čtyři měsíce," dodala Dana Klíšová.