Žluto-černá kampaň pokračuje. Jak už Deník informoval, členové přípravného výboru dubnového referenda se tímto způsobem snaží upoutat pozornost voličů, aby se „místní premiéry" zúčastnili.

Vedení městského obvodu Ostrava-Jih se rozhodlo sdělit svým občanům mimořádná slova k mimořádnému referendu prostřednictvím mimořádného vydání obvodního zpravodaje Jižní listy s podtitulem Expres.

EXPRES REFERENDUM

Do schránek napříč obvodem bylo v těchto dnech rozdáno 50 tisíc čtyřstránkových vydání Expresu. „Cílem tohoto vydání Jižních listů je poskytnout obyvatelům městského obvodu Ostrava-Jih souhrnně fakta a data ke sloučení základních škol Mitušova 8 a 16, a rovněž důvody, které k němu obvod vedly. Prostor dostal samozřejmě také přípravný výbor referenda," sdělila tisková

mluvčí obvodu Martina Gavendová.

Ovšem právě zmocněnec onoho výboru komentoval vyjádření v Jižních listech Expres slovy: „V mimořádném výtisku Jižních listů, o jehož vydání nikdo z přípravného výboru nebyl informován, vyšel článek, který jsme chtěli zveřejnit jako pozvánku k refrendu už v březnových Jižních listech," uvedl Pavel Janík a pokračoval: „Přestože zastupitelé v prosinci Základní školu Mitušova 8 zrušili, není žádný problém znovu příspěvkovou organizaci založit, jednalo by se pouze o formalitu, protože fyzicky se ještě nic nezměnilo," tvrdil člen přípravného výboru místního referenda.

UŽ TENTO TÝDEN

Referendum se v nejlidnatějším ostravském obvodě uskuteční v sobotu 30. dubna od 10 do 18 hodin, tedy už za týden. Podle starosty obvodu Martina Bednáře se v něm voliči vyjádří pouze k tomu, zda souhlasí se sloučením školy v Mitušově ulici, a jestli si přejí vytvoření koncepce týkající se slučování škol. „O ničem jiném se rozhodovat nebude," podotkl starosta Martin Bednář.

„Prvotní důvod vyhlášení referenda byl boj za záchranu Základní školy Mitušova 8. Postupem času se arogance moci radních stupňovala tak, že ze strany radních došlo k osobním urážkám a vulgaritám vůči rodičům a občanům. Proto nyní je druhotným důvodem vyjádření nespokojenosti s arogancí vedení radnice vůči obyčejným občanům," snažil se vysvětlit pojmenování „referendum proti aroganci" Pavel Janík.

Náklady spojené s uskutečněním místního referenda odhaduje radnice na téměř tři a půl milionu korun.