Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) od roku 2018 úspěšně provozuje výběrová řízení s elektronickou aukcí na webových stránkách Nabidkamajetku.cz.

Ke konci září 2021 se uskutečnilo více než 15 tisíc elektronických aukcí, z nichž téměř 12 tisíc vyhlásil ÚZSVM a přes 3 tisíce aukcí jiné státní instituce. Z prodeje nepotřebného státního majetku získal ÚZSVM již přes 1,5 miliardy korun, ostatní státní instituce pak odvedly do státního rozpočtu z prodejů přes 38 milionů korun.

Kandar vytáhl na ochranku

V nabídce se nedávno objevil i nůž značky Kandar, jenž patřil opilému hrubiánovi z Ostravska. Ten v jednom z nákupních center v Moravskoslezském kraji usnul na toaletě, kde ho objevila ochranka. Když ho chtěla vykázat, vytáhl zavírací nůž a na člena ostrahy zaútočil.

GLP Park Ostrava Hrušov nabídne 92 000 m² prostor vhodných pro logistiku a lehkou průmyslovou výrobu.
Ostravská čtvrť vstává z popela: Do Hrušova míří velcí hráči byznysu

Byl zpacifikován, zatčen, jeho případ se posléze dostal až k soudci, který mu za nebezpečné vyhrožování a výtržnictví uložil 250 hodin obecně prospěšných prací, rozhodl také o propadnutí zmíněného nože. Ten se nakonec objevil v aukci, kde jej zájemce koupil za 230 korun.

Distributor pervitinu

Nedávno se v aukci objevily i hračky zabavené výrobci a distributorovi pervitinu z Ostravska. „Muž vyráběl a distribuoval pervitin,“ uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová s tím, že dotyčný si z drogového výnosu koupil mimo jiné elektrickou koloběžku a virtuální přilbu k herní konzoli Playstation 4.

Ilustrační foto.
Policisté v Ostravě pomohli těhotné řidičce, pokuta ji však neminula

„Tyto věci mu byly při domovní prohlídce zajištěny, protože byly pořízeny z výnosu z trestné činnosti. ÚZSVM v Ostravě koloběžku prodal v elektronické aukci po osmnácti příhozech za pět tisíc korun a virtuální přilbu po osmi příhozech za 4700 korun,“ uvedla Tesařová.

Nejdražší byl diamant

Vůbec nejdražší movitou věcí prodanou v aukcích ÚZSVM od roku 2018 byl světle modrý diamant patřící falešnému šlechtici z Moravskoslezského kraje, jenž podvedl důvěřivce o desítky milionů korun. V aukcích skončily i další tři jeho diamanty, které se prodaly za celkem jeden a půl milionu korun.

Hlídka Městské policie Ostrava (MPO) kontroluje ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava (DPO) povinnost nosit roušky/respirátory, 22. října 2021 V Ostravě.
Roušková razie v ostravských tramvajích skončila děkovačkou

K TÉMATU
ÚZSVM aktuálně rozšířil možnost zaplacení kauce i kupní ceny v elektronické aukci pomocí QR kódů. Zájemci o nepotřebný státní majetek tak mohou využít rychlejšího a jednoduššího způsobu platby a bez nutnosti ručně přepisovat platební údaje. Další novinkou je upozornění systému na případný chybně zadaný příhoz. To znamená, že pokud účastník elektronické aukce učiní příhoz, který je vyšší než 25 % příhozu původního, je požádán systémem o potvrzení tohoto příhozu. Občané se navíc mohou zapojit z pohodlí svého domova i do elektronických aukcí na pronájem nebo pacht a také online sledovat i jejich průběh tak, jako v případě online prodejů nepotřebného státního majetku. Na webových stránkách Nabidkamajetku.cz jsou zveřejňovány nabídky nejen ÚZSVM, ale i jiných státních institucí.