Lidé, kteří bydlí v blízkosti ostravského dopravního inspektorátu, mnohdy nezaparkují, ani když vlastní parkovací rezidentní kartu. „S parkováním je to hrůza. Všichni lidé, kteří míří na inspektorát, parkují v naší ulici na místech pro rezidenty, i přestože riskují pukutu. Přitom nás rezidentní karta stojí skoro devět set korun na rok, ale ani to nám nezaručuje, že před domem parkovací místo po práci najdeme," postěžovala si paní Kateřina, která bydlí v ulici Na Desátém.

Vyhrocená situace s parkováním by se měla za pár měsíců změnit. Ve dvoře domů v ulici Na Desátém v těchto dnech staví realitní skupina RPG Real Estate nové parkoviště. „S ohledem na dlouhodobý nedostatek parkovacích míst v této centrální části se společnost rozhodla vybudovat v uvedeném vnitrobloku na vlastních pozemcích okolo sedmdesáti nových parkovacích míst," sdělil mluvčí RPG Real Estate Petr Handl.

Parkoviště bude uzavřené a střežené kamerovým systémem. Navíc nebude sloužit jen zaměstnancům přilehlé budovy RPG. „Část parkovacích míst bude sloužit nájemcům kancelářských prostor v budově RPG v Gregorově ulici. Ostatní místa nabídneme obyvatelům této lokality, přičemž možnost placené rezervace parkovacího místa bude přednostně nabídnuta nájemníkům zdejších bytů RPG," popsal Handl.

Ukončení výstavby parkoviště je plánováno na konec října. „Ceny za parkovací místo jsme ještě nevyčíslili. S konkrétní nabídkou oslovíme nájemníky v září," uzavřel Handl. V současnosti lidé za stání před domem na místech určených pro rezidenty platí 840 korun na rok za jedno auto. Pokud někdo vlastní aut více, za každé zaplatí dalších dvanáct tisíc ročně. „Plánované parkoviště určitě uleví lidem, žíjícím v centru Ostravy. Nemyslím si, že by žádostí o rezidentní karty ubylo. Stále evidujeme mnoho zájemců. Otázkou zůstává, s jakou cenou za parkovací místo společnost RPG přijde a jestli o jejich služby budou mít lidé zájem," uvedla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

„Pokud bude cena parkovacího místa pro nás příznivá, budu o tom uvažovat. V ulici se často vykrádají auta, ale nové parkoviště by bylo hlídané a navíc by člověk měl místo zarezervované na svou SPZ, takže by už odpadlo dlouhé hledání místa k zaparkování," dodala jedna z nájemnic bytu v ulici Na Desátém paní Kateřina.

Tereza Pintérová