Týden bez odpadu od 31. srpna do 6. září přináší akce inspirované bezodpadovým přístupem k životu. „Odpad existuje všude, stejně jako způsoby, jak jej omezovat. Proto má akce široké zaměření a cílí na jednotlivce, organizace i firmy,” vysvětluje Michaela Gajdošová z organizace Czech Zero Waste, která koordinuje českou verzi Týdne bez odpadu.

Do Týdne bez odpadu se může zapojit každý. Lidé, kteří už zkušenosti, jak omezit odpad mají, se o ně mohou během prvního zářijového týdne podělit a uspořádat akci s bezodpadovou tématikou.

Ostrava - Třebovice.
Psí útulek v Ostravě - Třebovicích byl zrekonstruován

„Týden bez odpadu je skvělá příležitost, jak oslovit lidi i mimo jakousi bezodpadovou bublinu. Snaží se inspirovat běžné lidi, kteří by možná mimo tento týden nenašli odvahu přemýšlet nad tím, jaký má jejich jednání dopad,“ dodává koordinátorka akce Helena Škrdlíková.

Ostravská IKEA si připravila speciální akci pro své zaměstnance. Ti budou každý den plnit ekologické výzvy a sdílet je s ostatními. Zákazníci se pak mohou těšit na slevy na vybraný sortiment, který přispívá k udržitelnosti a neplýtvání jídlem.

Novoroční ohňostroj v městské části Ostrava-Jih
DOBRÁ ZPRÁVA: Ohňostroj na Jihu bude, prý i kdyby se lidé dívali z oken!

Týden bez odpadu se bude v České republice konat už popáté. Tato mezinárodní iniciativa, známá pod názvem Zero Waste Week, vznikla v roce 2008 ve Velké Británi. V Česku se pravidelně pořádá od roku 2006.

Na stránkách Týdne bez odpadu (www.tydenbezodpadu.cz) zájemci najdou mapu se všemi událostmi v regionu.

Kateřina Milotová