Trojice diskutérů se u příležitosti oslav 17. listopadu podělila o svůj pohled na společenskou změnu v roce 1989. „V architektuře se změnilo všechno od základů hlavně proto, že se přestalo tlačit na hromadnou výstavbu. Úředních překážek je sice pořád hodně, ale obecně vzato, společnost se změnila k lepšímu, byť nadále musíme být ve střehu,“ řekl Josef Pleskot, autor architektonické přeměny Dolních Vítkovic. Krištof Kintera považuje listopad 1989 za základní přelomové datum.

Připomínka Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii v podání studentů Ostravské univerzity, Ostrava, 17. 11. 2021.
Ostrava si připomněla výročí 17. listopadu i to, že svoboda není samozřejmost

„Byl jsem ještě na gymnáziu, ale doma jsme poslouchali Svobodnou Evropu. Éra komunismu mě jen tak lízla, ale dobře si uvědomuju, že svoboda, které jsme se dočkali, je klíčová pro všechny, nejen pro umělce,“ uvedl Kintera. Jan Světlík zase pojmenoval listopad 1989 jako otevření úplně nových možností. „Tehdejší československá ekonomika směřovala k průšvihu, asi to bylo zákonité. Nemohlo to už fungovat,“ řekl.

Program začal u kyvadla

Prvním vrcholem celé akce byla komentovaná demonstrace salvátorského kyvadla, které architekt Josef Pleskot předvedl přítomným příznivcům výtvarného umění. Potom provedl dvoranou muzea svou výstavou Neuropolis své příznivce Krištof Kintera. Jeden z nejvýraznějších představitelů soudobé české výtvarné scény byl po prohlídce spokojený.

Vizualizace Malých Laubů naproti Divadlu loutek a vedle Nových Laubů by měly stát nejpozději do pěti let.
Ostravské Lauby budou mít „malého bráchu“, vyroste naproti Divadlu loutek

„Jsem nadšený, že se tady sešlo tolik lidí, kteří se ve sváteční den zajímají o umění a přišli si třeba taky zavzpomínat nebo se jen tak potkat,“ usmíval se Kintera.

Známý pražský galerista Zdeněk Sklenář, který v Dolních Vítkovicích strávil celý den, byl z celé akce nadšený. „Oslavit 17. listopad akcí zaměřenou na výtvarné umění je pro mě ideální. Jsem v Ostravě s přáteli a cítili jsme se tady moc hezky,“ uvedl Sklenář.

Muzeum změní jméno

Dolní Vítkovice, spolek, který mimo jiné provozuje v prostorách víceúčelové auly Gong v Dolních Vítkovicích galerii a muzeum, se také rozhodl k částečné změně a rozšíření záběru v uměleckém spektru. Projeví se to také tím, že dojde k přejmenování Milan Dobeš Musea na Galerii Gong, což má symbolicky znamenat rozevření nůžek od konstruktivismu, který představuje slovenský výtvarník Milan Dobeš, k širšímu pojetí výtvarného umění. Navíc se expozice chce dát také víc do vzdělávání právě prostřednictvím umění.

Kovidová ARO jednotka v nemocnicI AGEL Ostrava-Vítkovice, 11. ledna 2021 v Ostravě
Covid útočí: nemocnice v kraji žádají o pomoc armádu, zasedal krizový štáb

„Milan Dobeš je skvělý umělec, ale chceme se posunout dál a je tak nutné být pestřejší a nemít tak trochu svázané ruce příliš konkrétním zaměřením na konstruktivismus, což pro nás bylo pojmenování po Milanu Dobešovi,“ řekl Tomáš Šiřina, ředitel Dolních Vítkovic, který zdůrazňuje spolupráci s uměleckou nadací Jana Světlíka. Jan Světlík, zakladatel nadace, známý ostravský sběratel umění se v muzeu věnuje i kurátorské práci.

„Změníme stálou expozici a máme v hlavách pár lákadel, která udělají radost nejenom odborné veřejnosti, ale i běžným konzumentům výtvarného umění,“ řekl Světlík. Gong příští rok oslaví deset let své existence a zároveň deset let od chvíle, kdy se z bývalého plynojemu stal mimořádným místem pro konání kulturních a společenských akcí.