Ostravany trápí nesmysly v MHD. Tak se jmenoval článek, který počátkem dubna na základě reakcí čtenářů Deníku hodnotil razantní změny v městské hromadné dopravě. Po měsíci od zavedení úsporných opatření jsme si nevšímali jen omezení u nejvytíženějších linek, ale i spojů, které zajíždějí do okrajových částí města.

Pod palbou kritiky čtenářů se tak ocitly například úpravy týkající se linky číslo 22, která přestala jezdit mimo špičku ze Slezské Ostravy do centra města a ukončena byla na nevyhovující zastávce Důl Heřmanice. Lidé dokonce kvůli omezením této linky sepsali petici. Od 1. května se spoj dočkal změn k lepšímu.

Co se změnilo?

„Na základě provedených dopravních průzkumů došlo k rozšíření počtu spojů linky číslo 22 v období přepravní špičky jedoucí do centra města na zastávku Most Miloše Sýkory. Dále brzké ranní, dopolední a pozdně odpolední spoje jsou vedeny přes přestupní zastávku Revírní bratrská pokladna až na konečnou zastávku Hladnov," přiblížil Miroslav Albrecht, mluvčí Dopravního podniku Ostrava (DPO).

Pouze večerní a víkendové spoje linky 22 budou podle něj nadále ukončeny na zastávce Důl Heřmanice, ovšem trasa bude vedena přes zastávky Dolina a Parcelní, kde lze přestoupit na spoje linky 106. Z takovéto úpravy jízdního řádku mají lidé radost. „Není to sice úplný návrat do starých kolejí, ale i tak je to pro nás zlepšení o stovky procent. Jsme za to rádi. Určitě pomohlo i to, že jste o našem problému v Deníku napsali," reagoval na úpravu jízdních řádů Marcel Navrátil, obyvatel Slezské Ostravy. Nejen linka 22 má ale od středy vyladěn jízdní řád. Na tramvajovou dopravu by nyní měly lépe navazovat autobusové spoje číslo 33, 34 a 56. U nich byly upraveny časy odjezdů především po 22. hodině.

Další z nových změn se týká zvýšení kapacit některých linek, které rovněž podle reakcí našich čtenářů jezdily od březnového zavedení úsporných opatření v ostravské MHD zcela přeplněné a lidé se v nich museli mačkat.

„Opakované dopravní průzkumy prokázaly i potřebu kapacitního posílení řady spojů v době přepravní špičky, a to na autobusových linkách číslo 31, 48, 49 a 62," přiblížil mluvčí Albrecht. K další úpravě podle něj došlo u autobusové linky 92, jejíž spoje nyní odjíždějí z nové nástupní zastávky Hladnov a dále jedou po ulici M. D. Rettigové, Hladnovské a Michálkovické přes zastávku Revírní bratrská pokladna a dále po své trase až na výstupní zastávku Nádraží Kunčice. „Z důvodu zkvalitnění přestupních možností v nočních hodinách mezi autobusovými a trolejbusovými spoji je s platností od 1. května zprovozněna také nová občasná zastávka Most Miloše Sýkory na ulici Sokolské ve směru k zastávce Nová radnice. Provoz na této zastávce bude pro všechny projíždějící linky od 23 do 4.30 hodin," dodal Miroslav Albrecht.

Přinášejí vám nové jízdní řády v ostravské MHD nějaké problémy? Pište nám na e-mail: martin.pleva@denik.cz