V porovnání s dubnem loňského roku je však v evidenci o bezmála půldruhé tisícovky bez práce více.

„U podílu nezaměstnaných osob (dříve se uváděla míra nezaměstnanosti) jsme zaznamenali pokles o dvě desetiny procentního bodu a koncem dubna dosahoval 11,6 procenta," upřesnila ředitelika krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

Více k tématu
v úterním vydání Moravskoslezského deníku. Vychází s přílohou Ostrava plus.

V průběhu dubna se nově přišli na ostravský úřad práce nejčastěji zaevidovat bývalí zaměstnanci veřejné správy, maoobchodu a velkoobchodu, z agentur zprotředskujících zaměstnání, z oblastí stavebních prací, výroby kovových konstrukcí, vzdělávání a bezpečnostních a pátracích činností.

Yvona Jungová ve své zprávě také upozornila, že v průběhu dubna došlo k poklesu nabídky volných míst. „Jejich počet je už dlouhodobě nedostatečný. Uchazeči jich měli koncem uplynulého měsíce k dispozici 1137. Z povolání, u nichž postačuje základní vzdělání, bylo nejvíce míst pro pomocné a nekvalifikované pracovníky, svářeče a pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byly poptávka hlavně po zednících, operátorech telefonních panelů, nástrojářích a finančních poradcích," dodala ředitelka krajské pobočky úřadu práce.

Zájem o vysokoškoláky zůstává nadále nižší, větší poptávka je tradičně jen po lékařích.