Naposledy se v něm promítalo v polovině listopadu, přesto to tam naplno žije. V klimkovickém kině se nyní pravidelně scházejí řemeslníci několika profesí. Budova z roku 1932 prochází velkou rekonstrukcí, momentálně se renovuje hlediště (předloni jeviště). Náklady jsou přibližně 1,1 milionu korun, přičemž Státní fond kinematografie přispěl čtvrtmilionovou dotací.

Renovací prochází mimo jiné cenný strop. „Je kazetový, velmi zdařilý. Našemu kinu dodává osobitost. Je ale ušpiněný a poničený,“ říká Alice Chlebovská z klimkovického městského úřadu s tím, že kvůli odmontování sedaček, jež čeká nové čalounění, se naskytla také možnost vyměnit podlahu.

Práce během několika týdnů skončí. Město si vyžádalo konzultaci památkářů i designérů, přestože kino není památkově chráněné. Klimkovice jej ale jako svou svátost vnímají. „Historické budovy si velmi ceníme, proto se v co největší možné míře snažíme zachovat původní interiér. Na všechny práce jsme si najali odborníky,“ popisuje starosta Klimkovic Zdeněk Husťák.

VESMÍR… A KLIMKOVICE

Jedna firma tak má na starost čalounění, další práci se dřevem, zapojeni byli i místní řemeslníci. Klimkovické kino je totiž skutečně unikátní. Vždyť už v roce 1958, po modernizaci, bylo teprve druhým širokoúhlým kinem na Ostravsku po, ve své době, velmi prestižním Vesmíru.

Už za pár měsíců zde znovu plánují promítat. Práce však ještě definitivně neskončily. V budoucnu se bude opravovat ještě střecha a město plánuje využít prázdné prostory v budově, kde vystupují také divadelníci a slouží v podstatě i jako kulturní dům.

Stavba silnice - Prodloužená Rudná. Ilustrační foto.
Zamítnuté stavební povolení na prodlouženou Rudnou? Součást plánu

Pro Klimkovice je rekonstrukce kina druhou „historickou“ akcí na přelomu roku byť teprve první plánovanou. V první polovině prosince se totiž na nádvoří zdejšího zámku čistě náhodou nalezla historická studna.

EXKURZ O 350 LET NAZPĚT

Chtěli na nádvoří umístit dvě velkoobjemové nádoby na dešťovou vodu, kterou by se splachovalo na zámeckých toaletách, místo toho učinili významný objev. Studnu, o jejíž existenci se psalo už v roce 1665! A patrně zde stála ještě dřív. Možná už o sto let dřív, když byl v polovině 16. století na místě bývalé tvrze renesanční zámek postaven.

Studna je nejméně deset metrů hluboká, 1,5 metru široká, a přestože se centrum Klimkovic nachází v podstatě na kopci, našla se v ní koncem roku také voda. Zajímavé přitom je, že nádvoří se v minulosti rekonstruovalo už několikrát. Na studnu ale nikdo nenarazil.

„Na zimu byla zakryta a zabezpečena proti poškození. Až to ale klimatické podmínky dovolí, nastoupí do práce archeologové a provedou důkladný průzkum studny,“ říká mluvčí Klimkovic Ivana Gračková, podle níž svolí-li zastupitelé a památkáři by jí měl v budoucnu na nádvoří zámku připomínat architektonický monument.

Radniční restaurace v Ostravě. Snímek z ledna 2019.
To je změna! Radniční restaurace v Ostravě se zvedla a funguje