Důvodem vyhlášení smogové situace jsou hodnoty polétavého prachu o velikosti zrn nad 10 mikrometru. Limit pro polétavý prach je stanoven na 50 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu za 24 hodin.

V pondělí a úterý tento limit překračovaly všechny městské stanice v kraji. Na základě zvýšeného množství prachu mohou meteorologové a úřady vyhlásit smogovou situaci nebo při ještě vyšší koncentraci i regulaci velkých zdrojů znečištění.

Pro běžný život obyvatel jsou však důležitější okamžité hodnoty, měřené v hodinových intervalech. 

Aktuální situace:

Prašnost se vlivem téměř bezvětrného počasí zvyšovala už o víkendu. V úterý ráno byla podle měření v hodinových intervalech prašnost nejvyšší v Třinci, Studénce a Frýdku-Místku. 24hodinový limit byl na některých stanicích překročen několikanásobně. Například v Českém Těšíně to bylo téměř 300 mikrogramů, nad hranicí 200 mikrogramů vykázaly prašnost také stanice ve Frýdku-Místku, Havířově a ostravských částech Přívoz a Radvanice.   

V průběhu úterního dopoledne se prašnost v celém regionu snížila a odpoledne na vše stanicích klesly okamžité hodnoty pod 100 mikrogramů. 

Ve středu se prašnost v celém kraji snížila ještě výrazněji a byla odvolána smogová situace. 

Prach je jedovatý

V Ostravském regionu, kde se často vytváří teplotní inverze, je ovzduší zamořováno prachem z hutí a dalších průmyslových provozů, tepláren a menších tepelných zdrojů na české i polské straně území. Vlivem inverze se prach nerozptyluje, ale drží se v nízké výšce při zemi. Prachové částice obsahují řadu látek, včetně jedovatých a karcinogenních. Usazují se v plících lidí a zvířat, kde způsobují dýchací potíže, ovlivňují imunitu a zhoršují léčbu nemocí.

Lékaři doporučují lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem vyvarovat se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěži spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.