Krásné Pole žádné centrum v pravém slova smyslu v podstatě nemá. Je ukázkovou obcí, kde je vše postupně naskládáno podél silnice a kde ani nepoznáte, že míjíte důležitý úsek. A to se má změnit.

Dnes pomyslné centrum tvoří několik objektů kolem silnice s malými parkovišti. Tím prvním, co se změní, bude vytvoření chodníku. Ani ten totiž podél hlavní silnice v obci nevede. Družební ulici nově olemuje až ke hřbitovu a stavět se začne už letos.

„Snad se povede i vytvoření pěší zóny v okolí radnice a za ní, protože není nejmenší důvod, aby zde vedla silnice, jezdily zde auta a do toho skákaly hrající si děti,“ vysvětluje úskalí starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk s tím, že dále to bude hodně o jednáních s lidmi, od nichž bude potřeba vykoupit řadu pozemků.

„S některými majiteli jsem už předběžně domluvený,“ říká Výtisk.

Na rozvoj centra si obec nechala zpracovat projekt od architektonické kanceláře Projektstudio, která navrhla vyvést od každé důležité budovy kolem silnice jakési „koberečky“ v podobě dlažebních kostek až na silnici, aby si procházející i řidiči uvědomili, že se nepohybují po tuctové silnici.

NEPŘEHLÉDNĚTE V pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku, v unikátním seriálu Jak jsme žili v Československu, najdete historické fotografie z Krásného Pole.

AKTUÁLNÍ VÝZVY

Tato část je sice jen výhledovým snem. Jedná se o finančně náročný projekt a silnici, která je navíc v relativně dobrém stavu, vlastní kraj. Řada dalších změn už se ale v obci – vedle zmíněného chodníku – chystá.

Památník obětem první světové války nedaleko zdejšího obchodu se vizuálně otevře do prostoru a podél zídky u hasičské zbrojnice vznikne sportovně-relaxační centrum s workoutovými prvky.

„V letošním rozpočtu na to máme vyhrazené finance. Ještě v březnu na tomto místě stála zchátralá palírna, kterou jsme teď zbourali,“ popisuje starosta.

Okolí hasičské zbrojnice se ale změní výrazněji. Krásnopolští dobrovolní hasiči totiž mají cenný exemplář staré stříkačky, která ještě byla tažena koňmi, a našli pro ni nové využití. Požárníci si za sedm set tisíc korun svépomocí stavějí přístavbu, jakýsi prosklený show room, kde bude stříkačka vystavena pro veřejnost. Hotovo má být ještě letos.