Lidé z Nové Vsi k němu mají víc než jen osobní vztah. Aby ne, vždyť kostel sv. Bartoloměje je to nejcennější, co v obvodu mají. Postaven byl už na konci 16. století v místě původního stejnojmenného kostela z roku 1443!

Dvě stě let zpátky byl kostel v tak zuboženém stavu, že jej olomoucký arcibiskup určil k zániku. Jen díky dobrovolným sbírkám mohl být kostel znovu opraven. Už tehdy se ukázalo, jak blízký vztah k němu lidé mají.

Podobnou situaci římskokatolická farnost v Mariánských Horách, dnešní vlastník kostela, obvod ani občané nechtějí dopustit. Větší opravy kostel zažil po druhé světové válce i povodních v roce 1997. A další se chystají už letos na podzim. Navážou tak na úpravy z minulých let, kdy obvod vrátil důstojnost přilehlému hřbitovu.

Ostravsko-opavská diecéze má na rekonstrukci vyhrazené prostředky, pomohou i městské dotace. Rekonstrukce podle mariánskohorského faráře Vladimíra Schmitta hrubým odhadem vyjde na 3,5 až 4 miliony korun a bude se týkat zejména obnovy interiéru.

„Kostel čeká sanace vlhkých omítek, štuků a výmalby, kompletně nová elektroinstalace, osvětlení a ozvučení. Bude odstraněn nevhodný mobiliář, nová bude kamenná dlažba v prebystáři, kompletní nový interiér sakristie a výmalba,“ vysvětluje starosta Nové Vsi Tomáš Lefner.

PROBLÉMOVÁ KLENBA

Hlavní práce se ale budou točit okolo klenby kostela, která momentálně představuje největší problém a rovněž i větší stavební zásah. Hlavně u nad kostelních lodí. Následně bude součástí rekonstrukce i repase dveří, oken a vytvoření nového liturgického prostoru.
Toto bylo v plánu už dlouhá léta, záměr se však odkládal kvůli chybějícím financím. Lidé z Nové Vsi o chystaných pracích již vědí – alespoň někteří. Sami k nim totiž mohli promluvit.

Na nedávném setkání se zástupci radnice, farářem Schmittem a zástupci projektanta i realizátora stavby byli podrobně seznámeni s projektem a možnými úskalími. „V diskuzi se řešily možnosti projektu, diskutovaly se návrhy občanů a zkušenosti z minulosti,“ říká Kamil Rodan, obecní kronikář, který se setkání účastnil.

OPŘEDEN POVĚSTMI

Samotné práce jsou rozloženy na několik let, záviset budou i na úspěšnosti čerpání dotací a uvolňování finančních prostředků farnosti. „Jen první etapa, kdy bude opravena klenba a stropy, vyjde na 900 tisíc korun,“ počítá farář Schmitt.

V kostele, jenž bude zase vypadat jako nový a zbaví se některých nevkusných prvků, se pak lidem jistě budou příjemněji vybavovat některé z pověstí, kterými je kostel sv. Bartoloměje opředen.

Podle kronikáře Rodana jedna například praví, že když tudy na den svatého Bartoloměje (24. srpna) projížděl dědičný pán Frýdku, hrabě Pržma, všech šest koní jeho kočáru v místě dnešního kostela padlo na zem a odmítli pokračovat v cestě. Do pohybu se dali, až když hrabě učinil pokání a Bohu přislíbil, že zde nechá vystavět kostel ke cti a slávě svatého Bartoloměje. Od té doby se zde podle pověsti dějí zázraky. Bude dlouho odkládaná rekonstrukce dalším z nich?