Koncentrace polétavého prachu přesahují hodnotu imisního limitu na většině měřicích stanicích, výrazně právě na Karvinsku.

"Rozptylové podmínky budou postupně dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat nad hodnotou, během noci kolem hodnoty stanoveného imisního limitu," uvedli odpoledne meteorologové.

Na zhoršené kvalitě ovzduší v kraji, které je dlouhodobě nejhorší v zemi, se podílí průmyslové podniky, doprava a lokální topeniště. Výrazné problémy jsou v kraji právě v topné sezoně. Roli hraje i poloha kraje blízko Polska, odkud podle odborníků i kvůli povětrnostním podmínkám směřuje znečištění do Česka. 

Ve Zlínském kraji se v noci zhoršily rozptylové podmínky

Ve Zlínském kraji se v noci zhoršily rozptylové podmínky. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu překračují čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší imisní limit ve Valašském Meziříčí, na obou stanicích ve Zlíně, v Uherském Hradišti i v Otrokovicích, těsně pod ním jsou na stanici v Kroměříži - Těšnovicích.

Nejvyšší denní hodnota polétavého prachu, 69,3 mikrogramu na metr krychlový, byla dnes v 08:00 naměřena ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Imisní limit je 50 mikrogramů. V Kvítkové ulici v centru Zlína byla ve stejném čase 67,2 mikrogramu, v Uherském Hradišti 64 mikrogramů, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 57,5 mikrogramu a v Otrokovicích na Zlínsku 53,7 mikrogramu. Těsně pod limitem byla čtyřiadvacetihodinová koncentrace v Kroměříži - Těšnovicích, a to 49,1 mikrogramu.

Hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší činila v 08:00 na stanici v Uherském Hradišti 78,8 mikrogramu. V Kvítkové ulici ve Zlíně byla ve stejném čase 73 mikrogramů, v Těšnovicích 63 mikrogramů, pod zlínskými Jižními Svahy 60 mikrogramů, v Otrokovicích 47,2 mikrogramu a ve Valašském Meziříčí pouze 25 mikrogramů. Meteorologové očekávají, že přes den by se měly rozptylové podmínky v kraji postupně zlepšovat.

Podle odborníků by lidé při zhoršených rozptylových podmínkách měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Motoristům doporučují zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je také posilovat imunitu přísunem vitaminů.

Pokud by průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, museli by meteorologové vyhlásit smogovou situaci. Ve Zlínském kraji naposledy platila v druhé polovině loňského ledna.

K TÉMATU

Měřicí stanice - pátek 17. ledna (dopoledne):

Český Těšín - 92
Frýdek-Místek - 76
Havířov - 78
Karviná - 124
Ostrava-Fifejdy - 62
Ostrava-Mariánské Hory - 45
Ostrava-Přívoz - 73
Ostrava-Radvanice - 104
Ostrava-Zábřeh - 60
Opava - 84
Rychvald - 89
Studénka - 72
Třinec-Kanada - 62
Třinec-Kosmos - 59
Dolní Lutyně-Věřňovice - 169

*Zdroj: ČHMÚ