Ivo Vondrák prezentoval aktuání údaje okolo koronaviru v Moravskoslezském kraji na pondělním odpoledním brífinku. V kraji je situace relativně příznivá, čísla ukazují na pokles. Reprodukční číslo je 09, oproti ČR, která má hodnotu R 1.

„Máme definovaný pokles ve všech kategoriích, nákazy se už více objevují v základních a mateřských školách, občas i v podnicích,“ řekl Ivo Vondrák, který ale brzdí předčasný optimizmus.

Muž odmítá, že by otce a jeho druhou manželku zavraždil.
Obžalovaný otcovrah u soudu v Ostravě tvrdil, že otec žije. Prý je v USA

Britská mutace je podle něj varující - v kraji je potvrzeno už 44 případů, v dalších případech je podezření na tuto mutaci. Ivo Vondrák a upozornil, že skutečnost nelze brát na lehkou váhu, neboť zatímco se v případě původního viru hovořilo, že k nákaze dochází zhruba v průběhu patnácti minut, u britské mutace je reprodukční doba výrazně kratší.

Stačí letmý kontakt

„Stačí letmý kontakt, navíc se prodlužuje v tomto případě doba karantény na čtrnáct dnů,“ pokračoval Ivo Vondrák a dodal, že nejsou výjimkou případy, kdy jeden člověk nakazil třeba třináct dalších osob.

Hejtman vyzval k dodržování všech současných restriktivních opatření neboť jiná možnost boje s virem není a zmínil jako jeden ze špatných případů otevřenou sjezdovku na Vaňkově kopci. 

I přes vládní nařízení ski areál Vaňkův kopec spustil provoz vleku, 31. ledna 2021 v Horní Lhotě.
Vaňkáč stále jede, zákaz nezákaz. Provozovatelé areálu v nouzi prosí o příspěvek

Rovněž upozornil, že přibývá nemocných mladších šedesáti let, jejichž hospitalizace trvá v průměru 62 dnů. Ivo Vondrák také hovořil o očkování. Tento týden podle něj dobíhá okolo 6000 dávek, příští týden přijde 7020 dávek, všechno od firem Pfizer a BioNTech.

„Kraj dostane také dalších osm tisíc dávek vakcíny Moderna, kterou chce nechat očkovat klienty sociálních zařízení a ty, kteří se o ně starají,“ doplnil hejtman Ivo Vondrák.

K 1. únoru je očkováno v MS kraji 25 286 lidí první dávkou, 3542 lidí již dostalo obě dávky. V případě seniorů nad 80 let jich je 9608 po prvním očkování, 11 má za sebou obě očkování.