Městská nemocnice na Fifejdách proto v lednu vyhlásila náborovou kampaň s možností získání náborového příspěvku. Schází jí všeobecné sestry pro kardiologii, internu i geriatrii.

„Především pro tato pracoviště a urgentně i pro oblast všeobecného lékařství sháníme zkušené lékaře se specializací, i zde jsme schopni lékaře motivovat náborovým příspěvkem," uvedla náměstkyně pro personální řízení Denisa Sedláčková.

Lékaři nemocnici chybějí i v ostatních oborech, a proto se snaží oslovovat studenty lékařských fakult už v době studia a vyhlásila pro ně i stipendijní program.

Loni nemocnice zvyšovala platy o pět procent do platových tarifů a zvýšení se podle náměstkyně projevilo i v nárůstu souvisejících příplatků. Stejným způsobem zvyšovala nemocnice platy i letos.

„Oblast odměňování zaměstnanců je v letošním roce pro naši nemocnici významnou prioritou, proto i nad rámec vládou stanoveného růstu platových tarifů pokračujeme v navyšování platů v dalších složkách a zavádíme nové zajímavé zaměstnanecké benefity," uvedla Denisa Sedláčková.

Nemocnice chce těmito kroky stabilizovat personální situaci a přilákat dalšílékaře a zdravotnický personál. Průměrný hrubý plat lékaře tam byl loni 67 600 korun, u sester 29.000 korun. Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí loňského roku v kraji činila 23 968 korun.

Šest až osm zdravotních sester, což představuje zhruba tři procenta sester v nemocnici, aktuálně hledá i Vítkovická nemocnice v Ostravě, která patří do skupiny Agel. Počet lékařů je podle mluvčí Radky Miloševské převážně uspokojivý.

Loni se mzdy sester zvýšily o 7,2 procenta a u lékařů v průměru o šest procent. Průměrnou výši platů ale nemocnice nechtěla uvést. „Průměrný výdělek zdravotnických pracovníků ve skupině Agel se zvýší o více než čtyři procenta, což v platové sféře odpovídá navýšení tarifu přibližně o 5,7 až šest procent. Toto navýšení plně koresponduje s navýšením platů zdravotnických pracovníků deklarovaným Ministerstvem zdravotnictví České republiky," komentovala navýšení pro letošní rok mluvčí.

Zdravotníci v nemocnici v Krnově na Bruntálsku, která patří do sítě krajských zařízení, loni dostali o tři procenta víc, při zvýšení platů nemocnice vycházela ze svých možností. Letos platy ve všech zdravotnických kategoriích vzrostly o pět procent.

Lékař si tak v lednu vydělal v průměru 70 732 a sestra 27 362 korun. „Nemáme akutní nedostatek personálu, který bychom neuměli vyřešit. Obecně se dá říci, že chybí lékaři z některých specializací, jako je například gynekologie a porodnictví," řekl náměstek pro léčebnou péči Ivan Pavlák.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava činilo loni zvýšení tarifního platu pět procent, stejně tomu bude i letos. „Průměrný plat je u lékařů téměř 76 tisíc korun hrubého, u sester se jedná o 31 500 korun hrubého měsíčně. Nyní bychom potřebovali doplnit stavy zdravotních sester asi o 20 osob. U lékařů je momentální situace stabilní," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.