Nová tramvajová zastávka U Hradu, která je součástí projektu Cyklostezky úsek Seidlerovo nábřeží, Slezskoostravský hrad, je ve zkušebním provozu. Deníku to sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Lepší dostupnost hradu

Podle ní je zkušební provoz stanoven na dobu do konce letošního března. Poté by mělo dojít k její kolaudaci. Zastávka je určena k odbavení dvou tramvajových souprav.

Celý projekt pak má zajistit lepší dostupnost navštěvovaného turistického cíle Slezskoostravského hradu.

Mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht uvedl, že se momentálně čeká na pokyn, stanovení termínu z odboru dopravy Magistrátu města Ostravy, odkdy budou na této zastávce zastavovat tramvaje, a bude tak využívána pro nastupování a vystupování cestujících.

Kritika návštěvníků

Na internetových stránkách dopravního podniku stojí, že nová tramvajová zastávka U Hradu bude uvedena do provozu ode dne vyhlášení. Na zastávce budou zastavovat pouze spoje linky číslo 4, a to jen v době od 9.30 do 18.30 hodin.

Tato informace se ale stala předmětem velké kritiky řady návštěvníků Slezskoostravského hradu.

„Akce přece většinou končí večer, podle dostupných informací budou tramvaje zastavovat pouze do 18. hodiny. Takže stavba nové zastávky je podle mého názoru celkem zbytečná věc," podotkl Ostravan, který se představil jako Pepe.

Mluvčí Miroslav Albrecht tuto informaci potvrdil, ale zároveň také uvedl na pravou míru.

„Tramvajová zastávka bude podle letošního schváleného jízdního řádu využívána od zahájení provozu pouze spoji tramvajové linky číslo 4, a navíc pouze ve výše uvedeném období. V případě konání akcí v areálu blízkého Slezskoostravského hradu bude však provoz zastávky podle potřeby upraven," upřesnil Miroslav Albrecht s tím, že ostatní spoje linky číslo 4 a všechny spoje linek číslo 12 a 14 budou zastávkou pouze projíždět.

Nová lávka pro pěší

Vzhledem k situování zastávky U Hradu se město rozhodlo také pro stavbu nové pěší lávky přes řeku Lučinu. Ta je, stejně jako zastávka, dokončena.

Nová zastávka U Hradu, která leží na trase mezi výstavištěm a Dolem Zárubek, je dokončena a probíhá její testovací provoz. K její kolaudaci by mělo dojít v březnu. Hotova je už také lávka přes řeku Lučinu, ta by měla být zkolaudována příští týden.

„Pro lávku i cyklostezku teď probíhá kolaudační řízení. Kolaudační souhlas by měl být vydán už v tomto týdnu," uzavřela mluvčí Vojkovská. Náklady na stavbu lávky byly vyčísleny na 4,3 milionu korun. Zastávka pak město vyšla na 4,33 milionu korun.