Nejprestižnější matematická událost pro studenty středních škol v České republice. To je Ústřední matematická olympiáda. Její 63. ročník se koná v Ostravě poprvé, organizuje ho porubské Wichterlovo gymnázium. Hned první den, kdy se do boje zapojili studenti v kategorii A, tedy matematici, byla atmosféra napjatá. Soustředění šlo cítit i přes dveře učebny, kde se bystré mozky věnovaly třem úkolům.

„Soutěžící mohou mít u sebe pouze psací a rýsovací potřeby. Tabulky, kalkulačky či dokonce používání mobilních telefonů je zakázáno. Všechny příklady se dají vypočíst bez těchto pomůcek. Podle předpokladů by měli studenti zvládnout zhruba jeden a půl příkladů ze tří, na které mají v prvním soutěžním bloku celkem pět hodin. Je třeba říct, že počítají bez přestávky. Mohou si pouze odskočit na wc," říká Jaroslav Hančl, který působí jako organizátor a zároveň i kontrolor. O pauze na záchod ale matematiky nikdo nekontroluje.

Největší roli hraje postup

Nervozita a napjatá atmosféra doprovázela první den Ústředního kola matematické olympiády, které včera odstartovala pod taktovkou Wichterlova gymnázia.

„Na ústředním republikovém kole na záchod se soutěžícími nechodíme. Na mezinárodním kole jsou ale podmínky přísnější. Tam pak mají dozor. Dnes je čeká druhý soutěžní blok, který opět potrvá pět hodin a obnáší zase tři úkoly. Po té se vrhneme na výsledky prací. Kontrolujeme především postup při výpočtu, výsledek je až druhotný, hraje menší roli," vysvětluje student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Hančl, který se do Ústředního kola matematické olympiády sám probojoval celkem třikrát po sobě.

Jedním z pětačtyřiceti soutěžících v kategorii A je také Jiří Kučera z Gymnázia Jana Keplera v Praze. O své krátké pauze nám potvrdil, že zadání není nejjednodušší. „Je to vážně těžké," podotýká v rychlosti při průchodu chodby zpátky k učebně. Vypadá maximálně soustředěně, ale přesto působí velmi mile.

Zasloužený odpočinek

Antonín Balnar, ředitel pořádajícího Wichterlova gymnázia doplňuje, že studenty kromě pěti dnů zápolení v matematice a programování čeká také zasloužený odpočinek a bohatý kulturní program. „Návštěva Dolní oblasti Vítkovic, představení Hráči v divadle Aréna nebo prohlídka Landek parku. Ve středu se bude konat vyhlášení kategorie A a ve čtvrtek odstartuje první soutěžní blok v kategorii P – programování. Nejlepší z obou kategorií postoupí na mezinárodní kola, která se budou konat na Thaiwanu a v Kapském městě v Jihoafrické republice," upřesňuje ředitel gymnázia Antonín Balnar s tím, že heslem letošního ročníku je motto Matematika se vrací domů.

„Tímto jednoduchým a výstižným sloganem chceme vyjádřit vztah náš a našich partnerů k matematice a matematikům. Obecněji pak k technickému a přírodovědnému vzdělávání a k průmyslové tradici Ostravska," doplňuje ředitel Wichterlova gymnázia.