Moravskoslezští policisté již absolvovali speciální cvičení, která mají prověřit jejich připravenost. K detailům se policisté vyjadřovat nechtějí, již dříve ale ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel uvedl, že půjde o různé situace.

„Chystáme několik cvičení. Budeme se připravovat na různé hrozby. Chceme si vyzkoušet nejen standardní činnost během hokejového utkání, ale budeme vyvolávat různé nestandardní situace, které naše policejní týmy budou muset řešit. Nejde jen o samotnou ČEZ Arénu, ale také o přilehlé komunikace a další místa, která s konáním mistrovství světa nějak souvisejí. Jde například o prostory, kde budou dislokování hráči, VIP osoby nebo rozhodčí, což je vlastně perimetr celé Ostravy," řekl Kužel.

Pozná tváře

Ostravská ČEZ Aréna bude navíc při květnovém mistrovství světa v ledním hokeji vybavena speciálním bezpečnostním zařízením, které by mělo přispět k lepší identifikaci návštěvníků. Vedení města by si toto zařízení chtělo v hale ponechat i po ukončení šampionátu. Zvažuje také, že jím vybaví i právě renovovaný městský stadion, na němž by od nové sezony měl hrát fotbalový klub Baník Ostrava. Uvedl to náměstek primátora Lumír Palyza (ČSSD) a předseda představenstva společnosti Vítkovice Aréna Kamil Vrubl.

Přiřadí obličej k místu

„U všech turniketů budou umístěny kamery. V momentě, kdy návštěvník přijde a vloží vstupenku do turniketu, tak ho sejme kamera, která ho vyfotí a přiřadí obličej k jednotlivému místu podle toho, jaké je to místo na vstupence," uvedl Vrubl. Policie tak podle něj bude mít lepší přehled o obsazení jednotlivých míst v hale.

Návrh na vybavení haly tímto bezpečnostním zařízením podle Vrubla vznesla policie. „Je to samozřejmě jejich zájem, protože za tu bezpečnost odpovídají oni, a myslím si, že to bude ku prospěchu věci," podotkl. Náklady na pořízení bezpečnostního systému se podle něj pohybují kolem 700 tisíc korun.

Nejen šampionát

„Uvažujeme o tom, že toto zařízení, které se koupí na mistrovství světa v hokeji, zůstane v ČEZ Aréně. Vzhledem k tomu, že městský stadion se rekonstruuje a přístupový systém se tam bude teprve zavádět, tak chceme tu objednávku rozšířit a chceme to samé dodat i tam," uvedl Vrubl. Systém by podle něj kromě bezpečnosti mohl výrazně pomoci i v případech, kdy by na sportovištích vznikla nějaká materiální škoda.

Praha, Ostrava

Mistrovství se letos bude konat v Praze a Ostravě, kde se představí týmy skupiny B a do ČEZ Arény jsou plánovány i dva čtvrtfinálové zápasy. Ve skupině B budou hrát například USA, Rusko a Slovensko. Vrubl uvedl, že šampionát je z hlediska bezpečnosti rizikovou záležitostí a navíc se v Ostravě představí Američané. „Vzpomínám si, že když jsme tady měli naposledy Davis Cup proti Spojeným státům, tak ta opatření byla zvýšená proti tomu, když je tady Francie nebo kdokoliv jiný," uvedl Vrubl.