Kovošrot, Liščí, Statek, U Hůry nebo Záuliční. To je jen krátký výčet z celkem 15 zastávek městské hromadné dopravy (MHD), které budou od 30. srpna na znamení. Zatím však jen na zkoušku na autobusových linkách 46, 47 a 51, uvádí na svých stránkách dnešního tištěného vydání Moravskoslezský deník.

Podle Jana Dvořáka, jednatele společnosti KODIS, která má ve městě na starosti koordinaci dopravy, mají se zastávkami na znamení pozitivní zkušenost jiná města.

„V síti MHD Ostrava je řada zastávek, kde není nutné zastavovat všemi spoji, protože zejména autobusy tam zastavují v mnoha případech zbytečně. Díky zavedení zastávek na znamení by se mohla nejen zkrátit cestovní doba, ale také by se snížily náklady. Právě při rozjezdu je největší spotřeba energie," uvedl Jan Dvořák s tím, že s návrhem na zřízení některých zastávek na znamení přišli i sami starostové městských obvodů.

Zásadní změna

Zásadní změnou proti minulosti bude to, že cestující na zastávce nebude mít povinnost dávat znamení rukou, pouze bude muset stát tak, aby jej řidič autobusu v dostatečném předstihu viděl. „V případě, že bude cestující ve vozidle, bude především informován hlášením ve vozidle, že další zastávka je na znamení, a bude mít povinnost zmáčknout některé z tlačítek. Buď to bude tlačítko otevírání dveří, nebo tlačítko znamení k řidiči. V obou dvou případech se ta informace dostane k řidiči jako podnět od cestujícího, aby na té příští zastávce zastavil," doplnil Jiří Kurtas z DPO.

Zkušební provoz chce dopravní podnik začít vyhodnocovat už v říjnu tak, aby mohl případně rozšířit počet zastávek na znamení od prosincové změny jízdního řádu. Není vyloučeno, že by se tento systém začal uplatňovat například i u některých tramvajových nebo trolejbusových spojů.

K letošnímu 30. a 31. srpnu budou ukončeny letní jízdní řády a na všech linkách budou zavedeny celoroční jízdní řády.

V souvislosti s tím, vychází 1. dodatek jízdního řádu ODIS 2014/2015.

Zájemci si jej mohou zakoupit od 24. srpna ve všech prodejnách jízdních dokladů Dopravního podniku Ostrava za dvacet korun