Je to nejnižší počet lidí bez práce od konce roku 2012. V porovnání se srpnem ubylo v září v Ostravě 264 nezaměstnaných. Proti září 2014 je v evidenci dokonce o 2345 uchazečů méně. Podíl nezaměstnaných osob se v porovnání se srpnem snížil o desetinu procenta a koncem září dosáhl 10,2 procenta.

Nově se v průběhu září ucházelo o zaměstnání 2144 osob, což je o 638 více než v srpnu. „Mezi nově zaevidovanými bylo 385 absolventů škol, převažovali středoškoláci. Zejména pak z oborů ekonomika a podnikání, hotelnictví a turismus, osobní služby a také studenti gymnázií. Naše služby vyhledalo i šedesát živnostníků, kteří ukončili, respektive přerušili svou samostatně výdělečnou činnost," upřesnila ředitelka krajské pobočky úřadu práce Yvona Jungová.

V září se v Ostravě zvýšil také počet nabízených volných míst. Uchazeči jich měli k dispozici 4606, což je o téměř 300 více než koncem srpna. Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v databázi nejvíce volných míst pro pomocné práce ve výrobě, zedníky a pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur. „Pro osoby s úplným středním odborným vzděláním s maturitou jsme registrovali nejvíce míst pro obchodní zástupce, finanční a investiční poradce, policisty a administrativní pracovníky," uvedla dále Yvona Jungová.

Zájem o vysokoškoláky je stále nízký, větší poptávka byla jen po specialistech v oblasti průmyslového inženýrství, po zubních lékařích, pracovnících IT oborů a strojních inženýrech.