ANO, KDU-ČSL a Ostravak. To byli po převratu na magistrátu v roce 2015 po tři roky koaliční partneři ODS. A přestože se primátor Tomáš Macura bezprostředně po vítězství ve volbách vyjádřil pro setrvání stávající koalice, podle počtu mandátů je reálná i varianta pouze v trojkoalici.

ODS tuší, že na to může doplatit, proto po spočtení hlasů v sídle strany v Modrém domě na Sokolské třídě nikterak viditelné nadšení nevládlo.

Volební štáb ANO v Ostravě. Na fotografii Tomáš Macura
Primátor Ostravy Tomáš Macura by chtěl pokračování nynější koalice
Komunální a senátní volby 2018. Štáb KSČM. Na fotografii Martin Juroška.
Komunistům v Ostravě schází ke spokojenosti tři procenta

„Je to takové polovičaté. Ano, máme o polovičku více hlasů i mandátů než minule, ale musím přiznat, že jsme chtěli více. Převládá smíšený pocit,“ reagoval po dopočtení posledních hlasů lídr Zdeněk Nytra s tím, že třetí místo je fajn, ale mělo začínat jedničkou v kolonce procent.

ODS totiž ví, že i přes relativní úspěch ji může minout koalice, v níž se dosud nacházela. „Jeden z matematických výpočtů vychází i bez nás. Takhle rozhodli lidi, tak to je. Karty rozdává vítěz. Nebudou mít problém poskládat čtyřkoalici, ale ani trojkoalici,“ podotkl Nytra a začal propočítávat možnosti.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb hnutí Ostravak. Na fotografii Lukáš Semerák.
Hnutí Ostravak dostalo vysvědčení. Není špatné, řekl Deníku lídr Semerák
Volební štáb ANO v Ostravě. Na fotografii vlevo hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, vpravo primátor Ostravy Tomáš Macura
VOLBY 2018 v kraji: atmosféra ve štábech, k urnám přišlo 40 procent voličů

Jedna zní koalice ANO, Ostravaku a KDU-ČSL, druhá ANO, Ostravaku a ODS, třetí – v případě zachování účasti stávajících koaličních účastníků – ANO, ODS a KDU-ČSL.

„Budeme čekat, jestli se nám někdo ozve, ze třetího místa žádné aktivní kroky ve vyjednávání o koalici dělat nelze,“ dodal smířeně Nytra s tím, že ani jedna z možností by pro ODS nebyla problém. Strana se totiž dopředu vyhranila pouze proti KSČM a SPD, kteří skončili až za občanskými demokraty.

ODS tak může těšit alespoň to, že přes deset procent se dostala v centrálním obvodu či Slezské Ostravě.

Online reportáž