ANO, KDU-ČSL a Ostravak. To byli po převratu na magistrátu v roce 2015 po tři roky koaliční partneři ODS. A přestože se primátor Tomáš Macura bezprostředně po vítězství ve volbách vyjádřil pro setrvání stávající koalice, podle počtu mandátů je reálná i varianta pouze v trojkoalici.

ODS tuší, že na to může doplatit, proto po spočtení hlasů v sídle strany v Modrém domě na Sokolské třídě nikterak viditelné nadšení nevládlo.

„Je to takové polovičaté. Ano, máme o polovičku více hlasů i mandátů než minule, ale musím přiznat, že jsme chtěli více. Převládá smíšený pocit,“ reagoval po dopočtení posledních hlasů lídr Zdeněk Nytra s tím, že třetí místo je fajn, ale mělo začínat jedničkou v kolonce procent.

ODS totiž ví, že i přes relativní úspěch ji může minout koalice, v níž se dosud nacházela. „Jeden z matematických výpočtů vychází i bez nás. Takhle rozhodli lidi, tak to je. Karty rozdává vítěz. Nebudou mít problém poskládat čtyřkoalici, ale ani trojkoalici,“ podotkl Nytra a začal propočítávat možnosti.

Jedna zní koalice ANO, Ostravaku a KDU-ČSL, druhá ANO, Ostravaku a ODS, třetí – v případě zachování účasti stávajících koaličních účastníků – ANO, ODS a KDU-ČSL.

„Budeme čekat, jestli se nám někdo ozve, ze třetího místa žádné aktivní kroky ve vyjednávání o koalici dělat nelze,“ dodal smířeně Nytra s tím, že ani jedna z možností by pro ODS nebyla problém. Strana se totiž dopředu vyhranila pouze proti KSČM a SPD, kteří skončili až za občanskými demokraty.

ODS tak může těšit alespoň to, že přes deset procent se dostala v centrálním obvodu či Slezské Ostravě.

Online reportáž

Sčítání hlasů v Moravskoslezském kraji

OSTRAVA

Víte, jaké byly rozdíly ve volební účast oproti posledním komunálním volbám? Která strana zažila největší ústup ze scény a jací byli nejmladší i nejstarší kandidáti i zvolení zastupitelé? Podívejte se na náš stručný přehled zajímavostí a kuriozit zde.

07.10. 10:11

OSTRAVA

Kupčení s hlasy se neprokázalo  
Během komunálních a senátních voleb nebyly v Moravskoslezském kraji zaznamenány žádné vážnější problémy.

„V souvislosti s volbami jsme přijeli devět oznámení,“ řekla Deníku Zlatuše Vjačková z moravskoslezské policie. Několik případů se týkalo podezření na možné kupčení s hlasy. „Nic z toho se nepotvrdilo,“ řekla Vjačková s tím, že policisté situaci prověřovali přímo na místě. Další výjezdy souvisely s narušením pořádku, které měli na svědomí alkoholem znavení lidé.

07.10. 10:00

OSTRAVA

Okrsek 19003: dvacet voličů  
Sledovaný okrsek 19003 ve Slezské Ostravě, který proslul během lednové prezidentské volby tím, že v prvním kole nepřišel žádný ze 109 voličů, v komunálních volbách překvapil. Dorazilo dvacet ze 121 oprávněných voličů, což je podstatně více, než předpokládala starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková. Ta odhadovala, že odvolí pět až deset lidí - více zde

07.10. 00:10

Tímto příspěvkem se s vámi v tuto chvíli loučíme. Podrobné volební výsledky měst a obcí v Moravskoslezském kraje si můžete prohlédnout zde.

Celá on-line reportáž ZDE