Oxid siřičitý působí dráždivě na horní cesty dýchací a může vyvolávat kašel.

Jste spokojeni s ovzduším v Ostravě? Hlasovat můžete v naší anketě pod článkem.

„Byli jsme poblíž Sýkorova mostu v centru Ostravy. Byla to jako rána do nosu. Hrozně to smrdělo,“ řekl Deníku před polednem Pavel Merta.

Zatímco v deset hodin byla hodnota oxidu siřičitého 16,5 mikrogramů na metr kubický, což je v normě, v 11 hodin se hodinová koncentrace vyšplhala na 1564,8 mikrogramů. Po poledni pak klesla na 76,7 mikrogramů, po 13. hodině na 14,4 mikrogramů a dále se snižovala. Co bylo příčinou extrémních výkyvů, není jasné. 

„Žádnou mimořádnou událost nemáme hlášenu,“ řekl Deníku mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Deník kontaktoval také Českou inspekci životního prostředí.

„Ze strany provozovatelů stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší nebyla hlášena žádná havárie nebo porucha, která by zapříčinila krátkodobý vysoký nárůst koncentrace SO2 v ovzduší,“ řekla Deníku Jana Jandová, zástupkyně tiskové mluvčí Česká inspekce životního prostředí s tím, že podle imisního monitoringu Českého hydrometeorologického ústavu se jednalo o krátkodobý jednorázový nárůst koncentrace SO2.

„Hned poté však došlo opět k strmému poklesu na úroveň běžných hodnot. Příčina krátkodobého vzestupu koncentrace není zatím zcela objasněna,“ dodala Jandová.

Přehled dat z automatizovaných stanic v lokalitě Ostrava-Fifejdy:
(pro zvětšení na obrázek klikněte)