DENÍK SLEDUJE

Po padesáti letech snah o lékařskou fakultu se Ostrava konečně dočkala. Sto dva studentů především z Moravskoslezského kraje a ze Slovenska ve středupřísahalo při slavnostní imatrikulaci oboru všeobecné lékařství Ostravské univerzity.

„Největší štěstí jsem pocítil, když předsedkyně akreditační komise po jednání vyšla za dveře a řekla, že to máme,“ popsal své pocity rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. Přiznal, že za dobu svého působení ve funkci rektora nestál v čele složitějšího projektu.

Ostravské univerzitě se akreditaci pro obor všeobecné lékařství podařilo po dlouhých přípravách a nezměrném úsilí nejen jejího vedení, ale i představitelů Ostravy získat letos v dubnu. Proti se však postavili představitelé stávajících lékařských fakult v Česku. Zpochybňovali především kvalitu personálního zabezpečení zejména teoretické výuky na nově vznikající škole. „Bylo těžké proniknout do tohoto exkluzivního klubu. To, že se malé univerzitě podařilo dostat mezi zavedené lékařské fakulty, považuji za husarský kousek,“ konstatoval Močkoř s tím, že atmosféra kolem studia budoucích lékařů v Ostravě se nyní začíná uklidňovat.

„Začínáme se standardně rozjíždět, takže už není důvod do toho šít. Představitelé ostatních lékařských fakult to do jisté míry dali najevo i tím, že přijeli na imatrikulaci. Samozřejmě, že budeme pod drobnohledem ze všech stran, ale s tím je nutné počítat, protože medicína je zcela výjimečný obor,“ míní Močkoř. Upřesnil, že na univerzitě budou také působit odborníci z Polska, Slovenska, rýsuje se i spolupráce s Rakouskem.

Souhlasíte se vznikem lékařské fakulty v Ostravě?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

„Bude to partner, bude to konkurence. Čas ukáže, jestli Ostrava bude schopna si podržet kvalitní lidi, to personální zázemí bude důležitá věc,“ řekl proděkan pro vědu a výzkum lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Martin Modrianský.

Medici se budou učit v budovách bývalé fakulty zdravotnických studií v Zábřehu, docházet budou také do ostravské fakultní nemocnice. Ostravská univerzita chce pro potřeby lékařské fakulty v budoucnu zrekonstruovat i prostor po bývalé porodnici v zábřežském areálu. Rekonstrukce by měla vyjít na čtyři sta milionů korun, univerzita na ni bude muset ve svém rozpočtu najít šedesát milionů korun. Močkoř věří, že na největší částku získá evropské peníze. Předpokládá, že dvouletá renovace objektu by mohla být zahájena v první polovině příštího roku. Nově vzniklá lékařská fakulta může i nadále počítat s finanční podporou města Ostravy a Moravskoslezské­ho kraje.

Lékařská fakulta v Ostravě chystá do konce roku také vznik specializovaného výzkumného centra. Chce se v něm zaměřit na epidemiologický výzkumný program. „Nepůjde jenom o epidemiologii, ale i příbuzné obory. Jde zejména o studování vlivu životního prostředí na zdraví. Najít cesty, jak tomu čelit, případně jak léčit choroby, které vznikají právě v důsledku těchto vlivů,“ vysvětlil vedoucí ústavu histologie a embryologie Vojtěch Kamarád.