40 let praxe. Tolik má odježděno Yurii Blynstov, nový řidič DPO z Ukrajiny. Do Česka uprchl před válkou. Má řidičský průkaz skupiny D a v Česku získal průkaz profesní způsobilosti.

"I díky tomu mohl ihned po složení zkoušek nastoupit od srpna jako řidič autobusu Dopravního podniku Ostrava (DPO) na středisko Hranečník. Teď ho čeká, stejně jako každého nově nastupujícího šoféra, jeden měsíc jízd s cestujícími a s asistencí seniorního řidiče. Pak bude v plném provozu řídit už samostatně," uvedla dnes mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

Ilustrační foto.
Cestující z Ostravska štvou poměry na trati Ostrava-Praha, tohle už opravdu vadí

Yurii Blynstov žil ve městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny v blízkosti Oděsy. V Česku je od poloviny června.

"Po práci řidiče se mi stýskalo, takže se na návrat za volant těším. Nedorozumění s cestujícími se nebojím, učím se češtinu a v mobilu mám připravenou aplikaci pro překládání. Snažím se. Pokud to půjde, v Česku bych rád už zůstal i se svou rodinou. Chci tady začít nový život,“ řekl Yurii Blynstov. 

Po něm nastoupí ještě v srpnu do provozu další dva řidiči z Ukrajiny. V září pak DPO otevře kurz pro řidiče a řidičky tramvají z Ukrajiny (celkem šest lidí). Nástup zahájí pětitýdenním kurzem technické češtiny a následovat bude tříměsíční kurz pro získání průkazu způsobilosti k řízení drážních vozidel. Při výuce budou mít řidiči k dispozici také překladatelku.

Čerpací stanice ARMEX na ulici Výškovická, 9. srpna 2022, Ostrava.
Srovnání cen benzinu v MS kraji: Podívejte se, kde už začínají trojkou

„Jsme rádi, že do našich řad přichází tak zkušený člověk. Je to vlastně pomoc pro obě strany. V DPO, stejně jako v ostatních dopravních podnicích, řešíme obsazení volných pracovních míst kvalifikovanými zaměstnanci,“ uvedl ředitel DPO Daniel Morys.

„Řešíme obsazení volných pracovních míst kvalifikovanými zaměstnanci. Naši řidiči to v uplynulém období neměli jednoduché, jejich denní rutinu výrazně ovlivnil covid a s ním spojená covidová opatření. Řada z nich navíc onemocněla a ostatní brali směny navíc, aby MHD fungovala. Jejich pozice je prostě potřeba posílit, jak jen můžeme. Získali jsme první tři a hledáme dál,“ dodal šéf DPO Daniel Morys.

Úřednice - Ilustrační foto
Zákon odtajní odměny úředníků. Jenže skryje smlouvy dopravních podniků

Jak spočítalo profesní Sdružení dopravních podniků ČR, provozovatelům městské hromadné dopravy v České republice chybí po návratu k předcovidovým jízdním řádům na 500 řidičů. Některé podniky už musely omezit jízdní řády.