Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V ostravské zoo ještě letos přibudou orli královští

Co přichystala zoo na letošní Vánoce? Co se v zoo událo za poslední rok nejzajímavějšího?

8.12.2016
SDÍLEJ:

Orel královský.Foto: ČTK

Prvními chovanci byli srnec, dvě srny, pět bažantů, později přibyli pávi a další ptáci. Postupem let a s přibývajícími zvířaty a nároky na jejich chov se hledala jiná lokalita pro výstavbu nové zoo. Rozhodnutí padlo na Stromovku ve Slezské Ostravě, kde se v roce 1956 začalo stavět. Základní návštěvnický okruh byl na světě… Zahrada, tak jak ji známe dnes, mohla začít fungovat.

Dnes v ostravské zoo najdete devět pavilonů, jedenadvacet dalších expozic, devět voliér, k tomu botanický park. Kolekce zvířat se postupně rozrůstá. Za poslední měsíce přibyla například dvě mláďata vzácných divokých oslů onagerů či ve výběhu Indie se narodila dvojčata nilgau. Návštěvníci mohou obdivovat také mláďata prasete visajánského, siky vietnamského, koček divokých či lemura červenobřichého.

Hlavní lákadla? „Z hlediska ochrany přírody jsou to ohrožené druhy, například kolekce vzácných primátů největší chovná skupina kočkodanů Dianiných na světě, celkem devět druhů madagaskarských lemurů či sloní stádo s prvním českým slůnětem," řekla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Podle ní k lákadlům patří i několik velkých akvárií prezentujících různé vodní biotopy. A na jaká zvířata se mohou návštěvníci těšit příští rok?

„Do konce roku přibude pár majestátních orlů královských a příští rok plánujeme návštěvníkům představit například gazelu perskou a kozu šrouborohou v expozici safari či další druhy ryb. Rádi bychom získali vzácnou kočku Temminckovu," dodala tisková mluvčí.

Nové vybavení ve výběhu mandrilů

Ve venkovním výběhu mandrilů rýholících byly v těchto dnech zahájeny práce na přípravě nové konstrukce, která bude opicím sloužit pro pohyb, ale i odpočinek.

„Konstrukce se bude skládat z pěti mohutných umělých stromů vzájemně propojených větvemi, které umožní mandrilům pohyb i ve větších výškách a zároveň poskytnou návštěvníkům nevšední pohled na tato impozantní zvířata. Termín dokončení nové konstrukce je jaro 2017," popisuje zooložka Jana Pluháčková.

Skupina mandrilů čítá sedm členů a tvoří ji dominantní samec, dvě dospělé samice a celkem čtyři mláďata (tři samci a jedna samice). Mandrily rýholící chová Zoo Ostrava od roku 1959 a celkem se zde podařilo odchovat 19 mláďat.

Poblíž Dolu Alexander v Ostravě-Kunčičkách se v roce 1948 začal na šestisethektarovém pozemku budovat takzvaný Hornický sad. V roce 1949 se rozhodlo, že v parku bude i zoo.

VÁNOČNÍ SVÁTKY V ZOO OSTRAVA24. prosince: Štědrý den v zoo: komentované krmení: 11 hodin šimpanzi (Pavilon evoluce); 13.30 žralůčci (pavilon Papua), otevřeno od 9 do 16 hodin, pokladny a pavilony do 15 hodin. Děti do 15 let mají vstup zdarma.
27. až 30. prosince: Vánoční prohlídky skleníků: nahlédnutí do míst, kam běžně nemají návštěvníci přístup. Komentované prohlídky v 11 a 13 hodin, sraz u výběhu plameňáků, prohlídka je v ceně vstupného zoo a trvá 45 až 60 minut.

Nejdůležitější události v Zoo Ostrava za poslední rok:

Korunu ze vstupu od 1. ledna 2016 podporuje každý návštěvník zoo už jen tím, že ji navštíví z každé návštěvy putuje jedna koruna na záchranu ohrožených druhů zvířat a rostlin přímo ve volné přírodě.
Návrat orlosupa bradatého Zapojení Zoo Ostrava do mezinárodního projektu Návrat orlosupa bradatého do Alp v pořadí již 12. mládě orlosupa bradatého poskytla zoo pro vypuštění do volné přírody.
Mláďata supů hnědých- pro záchranný program mladá samička supa hnědého odcestovala do zoo v Nizozemsku, kde by si měla v budoucnu najít partnera. Nově sestavený pár by měl následně přispět při záchraně tohoto dravce v evropské přírodě.
Mláďata u lemurů červenobřichých- zahrada chová devět druhů madagaskarských lemurů, které patří ve své domovině k ohroženým druhům. Chov některých druhů není jednoduchý, proto se chovatelé obzvlášť těší z každého narozeného mláděte.
Mládě u kriticky ohrožených prasat- visajánských pár vzácných prasat z Filipín odchoval další mládě, které se narodilo 16. dubna.
Běh pro Kukang- charitativní běh, první akce svého druhu pořádaná v areálu zoo, které se zúčastnilo 800 běžců. Výtěžek ze startovného byl použit na podporu záchranného programu The Kukang Rescue Program, jehož cílem je záchrana ohroženého druhu primáta outloně váhavého.
Celosvětová plemenná kniha siky vietnamského- historicky první celosvětová plemenná kniha vydaná v Zoo Ostrava vyšla těsně před Vánocemi 2015. Obsahuje údaje o 2483 jedincích chovaných v lidské péči od roku 1958 do listopadu 2015.
Nové expozice - Noční Tanganika představuje návštěvníkům život zvířat s noční aktivitou. Expozice pro želvy ostruhaté se nachází u vstupu do Pavilonu afrických zvířat.
Sloní sbírka Zastupitelstvo města Ostravy schválilo převedení další části sbírky, kterou vyhlásila zoo v dubnu 2014, na konto berlínského institutu zabývajícího se výzkumem nemocí slonů. Byl to už druhý čtvrtmilion korun.
Daman pralesní- v zahradě se zabydlel nový druh savce blízký příbuzný slonů. Na rozdíl od sociálně žijících slonů je nový obyvatel zoo samotář s převážně noční aktivitou a poněkud menších rozměrů. Velikostí je srovnatelný s králíkem. Jedná se o unikátního damana pralesního.
65. výročí založení Zoo Ostrava- oficiálním datem vzniku ostravské zoologické zahrady je 26. října 1951. Zahrada oslavila 65 let.
Zavedení vratných kelímků- od letošní sezony využívají návštěvníci vratné kelímky. Mnozí si je ponechavají jako suvenýr.
Demolice starých objektů- z areálu zoo mizí celá řada starých a nevyhovujících chovatelských zařízení. Jako poslední probíhají demolice dřevěného objektu ve výběhu lam, likvidují se zbytky výběhů pro irbisy, demoluje voliéra u rybníka naproti pavilonu slonů a chovatelské zařízení pro tygry ussurijské.

Autor: Hana Porebská

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na mítinku v Bohumíně 17. září 2017.
18

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

V Třinci byl slavnostně otevřen obchvat v úseku mezi Nebory a Bystřicí.
45

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Před ostravským soudem stojí další exekutor. Měl zpronevěřit 14 milionů

Peníze od dlužníků sice dokázal vymoci, pak si je ale podle žaloby nechával pro sebe.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení