„Koťata přišla na svět na konci března a trpěliví návštěvníci je mohou pozorovat v expozici malých šelem,“ informovala mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Ta upřesnila, že obě mláďata jsou samečci. „Zoo Ostrava chová kočky cejlonské od roku 2012, kdy byla přivezena čtyři zvířata – dvě mladé samičky z francouzské zoo v Nesles a dva samečci ze Zoo Rotterdam. V tomto roce jsme se také zapojili do Evropského záchovného programu pro tyto kočky. Po určité době zabydlování, kdy zvířata také dospěla, jsme sestavili dva chovné páry. V obou případech si zvířata padla do oka a vytvořila harmonizující pár,“ sdělila dále mluvčí zoo s tím, že už v roce 2013 porodila jedna ze samiček (matka nejmladších koťat) a úspěšně odchovala jedno mládě. Od té doby se v Ostravě narodilo dalších pět mláďat.

Všechna byla odchována přirozeně svými matkami bez jakéhokoli zásahu ze strany chovatelů. Ti prováděli vždy jen nejnutnější veterinární kontroly.

Celková světová populace koček cejlonských čítá necelých 60 jedinců, přičemž většinu chovají evropské zoologické zahrady. Z mimoevropských zoo je kočka cejlonská chována pouze v Zoo Colombo na Srí Lance.