Poprvé orli zahnízdili v ostravské zoo v roce 2018, kdy odchovali jedno mládě (samici), v následujícím roce už byla mláďata dvě (samce a samici). A letos tedy bylo opět o jedno více. Nicméně jedno z nich bylo v rámci spolupráce převezeno do Zoo Liberec k adoptivnímu orlímu páru.

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava obývají orli mořští jednu z velkých lesních voliér na botanické Cestě vody. Stejně jako v předchozích letech byl chovný samec před líhnutím mláďat oddělen od chovné samice kvůli agresi, která se mezi nimi objevuje v počátcích péče o mláďata.

Dne 3. března pak ošetřovatelé našli v hnízdě dvě vylíhnutá mláďata, která samice krmila a jedno vejce. „Odebrali jsme ho do líhně a zkontrolovali, že je také oplozené. Z něj se 6. března vyklubalo třetí mládě,“ řekla zooložka Adéla Obračajová.

„Vzhledem k věkovému rozdílu mláďat i vzhledem k tomu, že nebylo jisté, zda by samice péči o další mládě zvládla rozhodli jsme se, že jej nebudeme podkládat do hnízda ke starším sourozencům, ale najdeme mu adoptivní rodiče v jiné zoo,“ popsala situaci.

Adoptivní rodiče byli vytipováni v partnerské zoo v Liberci. Jedná se sice o pár orlů kamčatských, ale vzhledem k příbuznosti obou druhů a předchozím zkušenostem páru v odchovu vlastních mláďat se chovatelé dohodli na adopci právě těmito orly. Pro další chov je naprosto zásadní, že ptáci jsou odchováváni svými rodiči, případně náhradními pěstouny. Pokud by je odchovával člověk, nevtiskli by si přirozené návyky a chování.

Mládě bylo několik dní po vylíhnutí v Ostravě tzv. rozkrmeno a následně převezeno do Liberce. Pod adoptivní rodiče bylo podloženo koncem minulého týdne a ti jej bez problémů přijali (viz video).

Tento druh orla je největší v Evropě a v České republice byl v minulosti pronásledován a nakonec i vyhuben. Díky vysazení jedinců odchovaných v lidské péči se však u nás opět vyskytuje a hnízdí.

V zoologických zahradách se navíc tento druh téměř vůbec nemnoží, takže každé přirozeně odchované mládě může pomoci v záchraně tohoto majestátního dravce.