Zlevněné oblečení, obuv, doplňky, elektronika, domácí spotřebiče, ale i nábytek a potraviny přitáhly do ostravských nákupních center stovky až tisíce lidí. Začaly totiž povánoční výprodeje, na které čeká velká řada nakupujících.

Výjimkou není ani Petra Malíková z Poruby, která se svou rodinou v neděli dopoledne vyrazila na nákupy do Avion Shopping parku Ostrava.

„Máme to tak každý rok, děti už jsou velké, takže pod stromkem mají jen pár drobností, větší dárky pak nakupujeme ve výprodejích po svátcích. Musím říct, že si před Vánocemi obchody obejdu, abych věděla, co kolik stojí a mohla to potom porovnat. Občas se totiž stane, že prodejce jen přelepí štítky a žádná sleva se nekoná," řekla Deníku osmatřicetile­tá žena.

Slevy nabízí i velké řetězce

Doplnila, že letos koupila synovi zimní bundu, která před Vánocemi stála 3500 korun.

„My ji dnes pořídili za 2490 korun, což je velmi dobrá cena. Podívat se půjdeme také do elektra," vysvětlila Petra Malíková s tím, že třeba Electro World láká až na padesátiprocentní slevy. „Připravili jsme výprodejové slevy na tisíce produktů na eshopu i na kamenných prodejnách," stojí na internetových stránkách elektra. Největší slevy nabízí na televize, chladničky, vysavače a kuchyňské roboty.

Některé obchody lákají až na 80 procentní slevy. Jako třeba Albert Hypermarket, který za výprodejové ceny nabízí nepotravinářské výrobky, ale i cukrovinky.

„Výprodeje proběhnou v oddělení kosmetiky, kde budou k dostání zlevněné kosmetické balíčky. Snížení cen se dotkne také hraček, bytových textilií, obuvi, drobné elektroniky a například také dekorací a svíček," upřesnil mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.

Výprodej začal také v Ikei. Lidé tam nakoupí ve slevě nejen nábytek, ale také vánoční dekorace, svíčky, balící papíry, doplňky, barvy, organizéry do skříní, světla a žárovky. Slevy se většinou pohybují okolo třiceti procent. Slevy na vybrané výrobky tam platí do 6. ledna a do vyprodání zásob.

Nabízené produkty po Vánocích zlevňují také mobilní operátoři, jejichž pobočky jsou k dispozici lidem ve všech ostravských nákupních centrech. A právě u operátorů se po svátcích tvořily největší fronty. Lidé nakupovali mobilní telefony, ale hlavně chodili vyměňovat SIM karty do svých chytrých mobilních telefonů, které dostali jako vánoční dárek.

Fronty u operátorů

„Pod stromečkem jsem měla chytrý mobil, už se do něj ale nevleze klasická SIM karta, takže už pět minut čekám ve frontě, aby mi ji tady vyměnili. Mám Vodafone, u kterého není až taková fronta, ale třeba T-Mobile ji má tak dvakrát větší," řekla osmnáctiletá Lenka Backová z Hrabůvky, která včera vyrazila do Nákupního a zábavního centra Forum Nová Karolina.

Do Karoliny přijel na výprodeje i pětašedesátiletý Milan Broumáček z Karviné. „Rád bych si nakoupil nějaké oblečení, na módu moc nejsem, ale jednou za čas je třeba šatník trochu obměnit, kdy je lepší čas než teď?" položil řečnickou otázku nakupující. Na zlevněné oblečení narazí lidé například v prodejnách C&A „Povánoční výprodeje budou ve všech pobočkách C&A do vyprodání zásob. Slevy se budou týkat zimního sortimentu. Tedy především kabátů, bund, mikin a svetrů," uvedla Veronika Kovaříková z obchodů C&A Moda.