Základní součásti dětských hřišť a také nástroje k probouzení dětské představivosti. To jsou pískoviště. Městské obvody ale stojí nemalé peníze. „Výměna písku nás vyjde ročně na téměř půl milionu korun, a to nepočítám rekonstrukci samotných pískovišť," řekl Martin Otipka, mluvčí Poruby.

Písek s atestem

Až pět set tun písku ročně vymění centrální městský obvod na svých sto padesáti pískovištích. „Tyto práce se provádějí vždy na jaře před zahájením sezony. Do pískovišť, která jsou v našem obvodu nejčastěji betonová s dřevěnými sedáky nebo celodřevěná, navážíme hygienický písek s atestem Institutu pro testování a certifikaci. Vyměňujeme zhruba dvacet centimetrů vrstvy písku a doplňujeme ho novým," řekla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Nejvíce pískovišť leží na území obvodu Ostrava-Jih. „Celkem jich u nás jsou téměř čtyři stovky. Polovinu z nich se ale chystáme odstranit," řekl mluvčí obvodu Michael Kutty. Doplnil, že písek, který není znečištěn, se používá na dosypání dopadových ploch pod herní prvky. „Část je použita na drobné opravy. Znečištěný písek zlikviduje firma, která provádí výměnu písku," vysvětlil Kutty.

Čistý písek si pochvaluje Jiřina Pachtová, která chodí se svým malým vnukem Mikulášem na pískoviště nedaleko ulice Dr. Martínka v Hrabůvce. „Jsem ráda, že se obvod o pískoviště tak stará. Vždycky je tu čisto, bez odpadků. Moc se nám tady líbí. Jediné, co mi vadí, je, že sem často chodí školáci. Dělají tu binec a sprostě nadávají," uvedla důchodkyně.

Čistota pískovišť

Největším nepřítelem těchto herních prvků jsou domácí zvířata. Od znečištění písku výkaly často pomáhají dřevěné kryty. Vzhledem k jejich vysoké ceně je ale mají málokde. „U nás je celkem sto třicet pískovišť, krytem je ale opatřeno pouhých třicet z nich," doplnil mluvčí Otipka.

Kontrolu pískovišť ale pouze těch v mateřských školách provádí Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje. Podle jejího mluvčího Radima Mudry ta veřejná kontroluje hygiena prostřednictvím obce nebo města. „Kromě zvířat může pískoviště ohrozit také nekázeň lidí. Pokud u nich není žádný dozor nebo zodpovědná osoba, případné riziko poranění či jiného ohrožení zdraví není možné vyloučit," uzavřel Mudra.