V recyklaci drobných elektrospotřebičů, jako jsou vysoušeče vlasů či holicí strojky, je kraj vůbec nejhorší. „Moravskoslezský kraj se řadí k regionům s nejnižším povědomím o důležitosti recyklace drobných elektrospotřebičů,“ konstatoval Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti Elektrowin, která je zaměřena na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů.

Například v Ostravě mohou staré elektrospotřebiče lidé donést do všech sedmnácti sběrných dvorů na území města. Sběrná místa zřizují ve městě i kolektivní systémy Elektrowin či Asekol. A vysloužilé drobné elektrospotřebiče jsou ochotny vzít od lidí i některé prodejny elektra, a to i když si tam zákazníci nekoupí nové. „Samozřejmě nám to tu můžete nechat. Vozíme to poté do sběrného dvora,“ reagovala například prodavačka elektra v obchodním domě Laso v centru Ostravy.

Třídíte vysloužilé elektrospotřebiče?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Společnost OZO Ostrava, která sběrné dvory ve městě provozuje, vyčíslila, že do nich loni lidé odevzdali 830 tun elektrospotřebičů. „Za prvních devět měsíců letošního roku to činí prozatím 666 tun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jde asi o tříprocentní nárůst,“ informovala mluvčí společnosti OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

V chráněné dílně přímo v areálu společnosti OZO se pak elektrospotřebiče demontují a získávají se z nich materiály, které se dají znovu využít. Dílnu, kam se svážení vysloužilé elektrospotřebiče i z jiných míst v kraji, provozuje OZO spolu s Charitou svatého Alexandra a pracuje v ní asi patnáct lidí.

Odborníci vypočítali, že například recyklací žehličky se dá vyrobit hned několik nových plechovek, až tři sta metrů měděného drátu a k tomu ještě dětskou fleecovou mikinu. Obsahuje totiž až půl kila železa, půl kila plastu a dvě stě gramů neželezných kovů. Její recyklací se navíc ušetří 23 kWh elektrické energie a spotřebuje se o 2 litry méně ropy, které by bylo třeba vynaložit na výrobu nových materiálů.

Průzkum agentury Markent také poukázal na dopady ekonomické krize. Vyplynulo z něj totiž, že se výrazně prodlužuje délka užívání jednotlivých spotřebičů. „Například lednici z důvodu pořízení novějšího modelu v Moravskoslezském kraji vyřazuje jenom třiatřicet procent obyvatel. Ostatní ji vyřadí až tehdy, když už nejsou možné další opravy,“ uvedl Tvrzník.