Je krátce po 17. hodině a v hale se tísní přes dvě stě lidí. Přišli si vyslechnout diskusi mezi oběma stranami - městem, jež výstavbu podporuje, a zástupci petičního výboru, který je proti.

„Pan primátor mi odepsal, že na debatu ještě není správný čas a že je nejdříve potřeba udělat projekt. Debatu prý sám svolá později," informuje Jan Blažek, předseda místního sdružení ODS v Pustkovci, které setkání svolalo. Následně omlouvá také radního města pro dopravu Lukáše Semeráka, který je na zahraniční cestě, a starostu Poruby Petra Mihálika. S každou další omluvenkou se z davu ozývá nesouhlasné hučení. Lidé tuší, že oboustranná debata tím padá. Většina přítomných je ale evidentně proti tramvajím. Někteří zvažují, zda vůbec zůstat, chtějí slyšet argumenty obou stran.

Slovo si nejprve bere starosta Pustkovce Stanislav Pyš, který poukazuje na nedostatečnou informovanost města a DPO, a po něm Markéta Vysloužilová, předsedkyně petičního výboru. Detailně rozebírá jednotlivé důvody, proč nesouhlasí s výstavbou (uvedeny jsou na webu porubskavyzva.cz). Dostává se jí souhlasného přikyvování.

DĚDIC BYL PŘES ČÁRU

Když však začíná v souvislosti s tramvajovou tratí obviňovat z manipulace s veřejnými zakázkami obžalovaného lobbistu Martina Dědice, začínají se z davu ozývat první kritici. Vysloužilovou označují za lhářku a obviňují ji z podávání jednostranných informací. Někteří, jež buďto výstavbu tratě podporují, nebo přišli pro oboustranné informace, se proto zvedají a znechucení odcházejí.

Markéta Vysloužilová pak ještě upozorňuje na právnické, nikoliv dopravní vzdělání radního pro dopravu Lukáše Semeráka a vybízí přítomné, aby si na internetu našli informace o minulosti lidí stojících ve vedení dopravního podniku a města.

ROZHODNOU ZASTUPITELÉ

Původně dvacetiminutové vystoupení zástupkyně petičního výboru se kvůli absenci protistrany protahuje v bezmála hodinový projev. Většinou lidí, kterým by trať vedla kolem domů, často odměněný potleskem. Ti sami se pak dostávají v závěrečné debatě ke slovu a potvrzují některá z předešlých slov Markéty Vysloužilové.

O trať evidentně nestojí. Jsou proto vybízeni, aby dorazili 15. prosince na porubské zastupitelstvo, kde o svém názoru mají přesvědčit své zvolené zastupitele. Ti jsou totiž klíčem ke všemu. „Souhlas a podporu zastupitelů Poruby a Pustkovce považujeme za podmínku realizace trati," napsal primátor Macura v dopise, který byl v úvodu sezení přečten.

A co ohlasy některých dotázaných na debatu? „Nedalo mi to tady nic. Paní Vysloužilová si tady dokonce dovolí jmenovat pana Dědice ve spojení s tramvajovou tratí, co si o tom mám potom myslet," říká Milan Kaňa. „Přišel jsem se pobavit. To, co tady paní Vysloužilová předvedla, nejsou argumenty. Jen tady napadala vedení dopravního podniku a pana Semeráka," říká zastupitel Poruby Nikolaos Pistolas. „Pokud mají na městě zdravý rozum, trať nepostaví. Na těch slovech tady něco bylo," kontruje další z příchozích.

Středeční vyjádření primátora Tomáše Macury: „Pořadatelům akce jsem sdělil, že z města nikdo nedorazí. Podivoval jsem se nad tím, jak mohou svolat diskusi, jejímž nosným bodem má být prezentace města, když to s námi předem neprodiskutovali. Na debatu nemohu přijít, ve stejný čas totiž zahajuji festival Ost-ra-var. Očekával jsem, že pořadatelé termín změní. To se nestalo. Dovedu si představit, že tam zazní něco ve smyslu, že jsem pozvání nepřijal. Debatu svoláme."