O moc větších nevyužitých prostranství ve městě nenajdete. Zalesněná plocha o rozloze téměř 80 tisíc metrů čtverečních, na jejímž okraji kdysi stávalo místní koupaliště, bude lidem po čase znovu sloužit. Nachází se mezi ulicemi Radvanickou, Pastrňákovou, Dvořáčkovou a Poláškovou a místní to zde mají coby kamenem dohodil.

Už loni město podpořilo demolici všech zdejších budov, vyvezl se nahromaděný odpad a došlo k zajištění nebezpečných míst. A hrubá revitalizace pokračuje dál.

„Místo už nyní nádherně ožilo a prosvětlilo se, protože došlo k odvozu spousty suti,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová a připomněla, že už koncem září zde bude otevřena in-line dráha.

Ta vzniká v okolí dna někdejšího bazénového koryta a měřit bude slušných 450 metrů. Obvod má v budoucnu plány i se samotným dnem, nyní se ale zaměřuje na okolní přírodu.

Vizualizace parku.

JAKO SAD MILADY HORÁKOVÉ

Na 79 tisících metrech čtverečních připravuje ve spolupráci s městem park, který bude stejně velký jako Sad Milady Horákové u Domu kultury a zároveň čtvrtinový v porovnání s rozsáhlými Komenského sady. Náklady na jeho vybudování dosahují čtyřiatřiceti milionů korun, přičemž necelou polovinu by mohla pokrýt dotace z ministerstva životního prostředí. Projekt už schválila rada města i zastupitelé a žádost o dotaci byla odeslána.

Pokud ji projekt získá, začne park vznikat už od února příštího roku, tak aby byl v témže roce ještě dokončen a lidé jej mohli od jara 2020 využívat.

Dotace pro jeho vznik není úplně klíčová. Obvod by park v omezené podobě vybudoval i bez ní. „Další možností je etapová realizace, protože doopravdy máme zájem tento park vybudovat,“ zmínil alternativu primátor Tomáš Macura.

Vizualizace parku.

S LÁVKOU I ÚLY

V současných plánech se každopádně počítá s poměrně nadstandardním provedením. Na jižní straně podle Aleše Boháče z radvanické radnice zůstanou vzrostlé, asi šedesátileté buky a duby, vzniknou prostranství určená pro romantiku i rekreaci, čemuž napomůže bohatý mobiliář, včetně lehátek.

Chybět nebude ani veřejný gril, sportovní zóna nebo dřevěná lávka v délce 130 metrů. Včelí úly a další prvky zase budou podporovat biodiverzitu. Zatímco Komenského sady jsou volným parkem, tento by měl mít naopak spoustu mobiliáře a vybavení, aby naskytl zase jiné možnosti. Tyto bonusové prvky ale do jisté míry záleží na přidělení dotace. Budoucí park každopádně už nyní disponuje přilehlým parkovištěm pro asi 160 automobilů.