Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V roce 1906 dobyl Ostravu slavný Buffalo Bill

Začátkem srpna 1906 přinesly české i německé noviny půlstránkové inzeráty o tom, že do města přijede největší cirkus všech dob Buffalo Bill´s Wild West. Způsobilo to velké vzrušení také proto, že tak velké inzeráty žádné noviny neotiskovaly.

23.7.2016
SDÍLEJ:

Takto vypadal cirkusový stan skupiny Buffalo Bill´s Wild West. V popředí je plukovník William Cody se skupinou indiánů. Foto: Repro: Ostravský deník

Uveřejňovány byly také zprávy o tom, že sbor má stovky osob a koní a plátěný stan je postaven s udivující rychlostí, večer se tyčí, koná se produkce pro tisíce návštěvníků, ráno je již místo prázdné a cirkus na vagonech odjíždí „jest to pravá amerikánská organisace".

SKVĚLÁ REKLAMA

Inzerát. Již od začátku srpna 1906 se v ostravských novinách objevily obrovské informující o příjezdu cirkusu Buffalo Billa. Již tři dny před příjezdem cirkusu se dostavil do Ostravy jak psaly noviny „manager cirku mr. John Burke", aby shromážděným novinářům oznámil průběh cirkusového představení. Sdělil, že celý obrovský ansámbl přijede ve středu 8. srpna mezi 5. a 6. hodinou ranní na přívozské nádraží, aby se z vagonů stačil přemístit za novou střelnici, kterážto je v místě zvaném V cínglu. Tam už je připraveno místo pro veliký stan, který musí být bleskově postaven tak, aby již v jednu hodinu po poledni mohlo začít odpolední představení.

Manažer Burke potvrdil, že program cirku Buffalo Bill bude v Moravské Ostravě věrně a přesně tentýž jako v Londýně, Paříži, Berlíně nebo Římě. Burke své práci rozuměl, protože rozdal novinářům i písemné podklady v němčině i češtině. Ti pak mohli napsat, že v tomto případě nejde o obyčejný cirkus, neboť plukovník William Cody alias Buffalo Bill „skutečně bojoval vítězně s rudochy". Celkem přijedou do Přívozu čtyři vlaky čítající dohromady 49 vagonů s nákladem vážícím více než tisíc tun. Bylo přesně rozepsáno, kterým vlakem pojedou koně, kterým indiáni a podobně. A kolik vagonů slouží k ubytování artistů a jezdců. K vidění budou skuteční indiáni, za které se musel plukovník Cody americké vládě zaručit, že jakmile přijedou zpět do Ameriky, přiměje je k návratu do rezervace.

Jeden vlak byl naložen „lehce sestavitelným šapitó", které mechanickým systémem zruční mužové zvednou a vše připraví k atrakci. Do provozu dají i malou elektrárnu na osvětlení. Průvod cirkusu směřující na Novou střelnici bude nevídaný, což by si neměl nechat žádný člověk ujít.

SLAVNÝ PRŮVOD

Plukovník William Cody alias Buffalo Bill měl úžasný smysl pro reklamu. Nezachovala se jediná fotografie, kde by nepůsobil impozantně jako pravý „zápaďák“. A také se tak stalo. Cirkus v Přívoze očekávaly davy zvědavců, a když se dal do pohybu, doprovázelo ho několik tisíc osob, některé noviny napsaly, že jich bylo více než o hornických Prokopských slavnostech. Jako první jeli kovbojové, za nimi indiáni vyzdobení čelenkami, byli tam i „drsní Mexikáni", ale také kozácké jízda, která ještě před několika lety sloužila v carské armádě. K vidění byli angličtí jezdci, kteří bojovali proti Búrům i Makefingu a později v Indii. Úžas budila skupina japonských samurajů (noviny ji nazvaly tlupou žaponských samurai). K vidění byla takzvaná karavana korábů, tedy plachtami krytých prérijních vozů osadníků směřujících na Západ. Celý podnik je jak uvedl plukovník Cody velká vojenská hra. Byla předváděna bitva u řeky Little Big Horn, kde indiáni porazili bělošskou armádu. Předvádělo se také osvobození Kuby od Španělů, přičemž dobrovolníky zvané Rough Riders vedl plukovník Theodore Roosewelt, pozdější prezident USA.

Místo k stání přišlo na dvě koruny, k sezení čtyři koruny, vyhrazené místo za pět korun. Šestimístná lóže stála 48 korun a byla „v nezvyklé blízkosti děje". Uvážíme-li, že průměrný týdenní plat horníka byl v té době 20 až 22 korun, nebyla cena vstupného zrovna malá. Program zahájil sám plukovník William Cody alias Buffalo Bill na bílém koni, v uniformě vojenského stopaře a s širákem na hlavě. Bylo připomenuto, že právě on vybojoval mnoho vítězných bitev s indiány, načež zásoboval dělníky stavějící železnici bizoním masem, celkem skolil 500 bizonů.

Byla to impozantní podívaná, přičemž představení se zúčastnilo deset tisíc diváků. Střílelo se z pušek i revolverů, jezdilo na koních, svištěly tomahawky i lasa. Je zajímavé, že největší aplaus sklidila u Čechů kozácká jízda. Už nikdy se na našem území nepředstavil cirkus, který měl 500 koní a 650 účinkujících. Z Ostravy odjel cirkus plukovníka Codyho do Přerova, kde vystoupil 10. srpna, v Brně 11. srpna a v Jihlavě o tři dny později.

Autor: Boleslav Navrátil

23.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Ondřej Veselý
1 23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení