Doléčení pacientů především po chirurgických, neurologických nebo interních zákrocích. Takovou funkci by mělo od poloviny září zastávat nové Sanatorium Jih.

„Už v druhé polovině září bychom chtěli zařízení s kapacitou přibližně čtyřiceti míst otevřít pro první pacienty. Do konce roku pak nabídneme až sto dvacet ošetřovatelských lůžek. Zároveň vytvoříme přibližně šedesát nových pracovních pozic pro ošetřovatele, ale i odborné lékaře," vysvětlil Deníku spolumajitel Sanatoria Jih doktor Filip Horák.

Doplnil, že pobyt v léčebném zařízení budou plně hradit zdravotní pojišťovny.

„Uzavíráme postupně smlouvy se všemi pojišťovnami. Chceme se soustředit hlavně na ošetřování pacientů po operačních zákrocích, kteří už nevyžadují akutní péči. U nás mohou setrvávat až několik týdnů. Představujeme tedy něco mezi nemocnicí a léčebnou dlouhodobě nemocných," doplnil Filip Horák.

Místo ubytovny

Bývalá závodní nemocnice Nové huti sloužila v posledních letech pouze jako ubytovna.

„Vítáme, že projevil zájem soukromý investor a prostory začnou opět po dlouhé době fungovat jako zdravotnické zařízení. Pro obvod je to rozhodně přínosnější než například zřízení další problémové ubytovny," uvedl starosta městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář.

V okolí Ostravy k doléčení pacientů slouží jen několik málo zařízení.

„Jednotlivé nemocnice, nacházející se na území města, využívají k těmto účelům především léčebny pro dlouhodobě nemocné. Například fakultní nemocnice posílá pacienty do zdravotnického zařízení v Klokočově, Vítkovická nemocnice do Bílovce a Městská nemocnice Ostrava do Ostravy-Radvanic, kde kapacita činí 124 ošetřovatelských lůžek," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Chybí v celé Ostravě

Náklady na rekonstrukci původních prostor nynějšího sanatoria se vyšplhají na 25 milionů korun.

„Vzhledem k faktu, že budova v minulosti sloužila jako lůžkové zařízení, není potřeba provádět žádné dispoziční a stavební úpravy. Největší investice si vyžádají opravy sociálních zařízení, položení nových podlah a zakoupení elektricky polohovatelných ošetřovatelských lůžek," upřesnil spolumajitel Sanatoria Jih Filip Horák.

Na Ostravsku tak vznikne jediné zařízení svého druhu. „Obdobné zařízení v obvodě chybělo a nedostačující počet ošetřovatelských lůžek je v celé Ostravě," uzavřel místostarosta Ostravy-Jihu František Staněk, který má na starost oblast sociální péče.