Prázdný ořechovník má na své zahradě i František Retych z Výškovic. „Letos je i strašné sucho. Jablka mi sice nakvetla, ale nebyla opýlená, tak jich je tam jen pár. Ořechy mi opadaly, ale třeba o padesát metrů dál u potoka je ořechovník obsypaný," uvedl pětasedmdesátiletý zahrádkář Retych.

„Na vině je jednoznačně průběh počasí. Přestože se násada zdála po odkvětu dobrá, vlivem deštivého počasí v kombinaci s nedostatkem slunečných dnů došlo ke špatnému opylení květů a následně v několika vlnách k silnému propadu plodů. Nejvýrazněji byly postiženy třešně a višně, kde došlo místy až k úplné ztrátě sklizně. Silný propad byl zaznamenán i u většiny odrůd jabloní," uvedl Roman Chaloupka, tajemník ovocnářské unie České republiky (OUČR). Avšak podle údajů ministerstva zemědělství bude letošní úroda jablek stejná jako v roce 2009, což je druhá nejvyšší za pětileté období.

Celková sklizeň ovoce bude ale průměrná a opožděná o deset až čtrnáct dní. „Nejhůře jsou na tom třešně, višně a švestky, jelikož peckoviny jsou obecně náchylnější na nepřízně počasí," uvedla tisková mluvčí ministerstva zemědělství Helena Šindlerová. Na druhou stranu ale úroda meruněk bude rekordní, podle odhadů české ovocnářské unie bude na severní Moravě až pětkrát vyšší než loni.

Ve velkých sadech bude úroda skoro dvojnásobná oproti minulému roku. „Letošní sklizeň ovoce se předpokládá ve výši 174 308 tun, z toho by mělo být 145 265 tun jablek. Sklizeň ovoce tak bude ve srovnání s pětiletým průměrem o 21 procent vyšší s tím, že pětiletý průměr je ovlivněn velmi nízkými sklizněmi v letech 2011 i 2012, kdy významnou část úrody zdecimovaly pozdní jarní mrazy – až minus šest stupňů Celsia," uvedl Martin Ludvík, předseda OUČR.

Malí zahrádkáři navíc zápasí i s problémy, za které počasí nemůže. „Násada ovoce v chemicky neošetřovaných soukromých zahradách je ve většině případů špatná vzhledem k silné infekci moniliového úžehu, který se projevuje spálenými konci větviček, dále kvůli strupovitosti a dalších chorob," dodal Chaloupka.

LENKA LASÁKOVÁ